| anonim_4396 a întrebat:

Unde poti lucra ca inginer in mecatronica/robotica in Romania? Care sunt principalele joburi in aceste domenii?

Răspuns Câştigător
| GJoe a răspuns:

In special în orașele mari, cum ar fi București, Cluj-Napoca, Timișoara sau Iași. Iată câteva exemple de companii și domenii în care se pot găsi astfel de job-uri:

Companii producătoare de echipamente și mașini industriale, cum ar fi Siemens, ABB, Bosch Rexroth, Omron, Endress+Hauser, Yaskawa, Kuka, Fanuc, Mitsubishi Electric, Festo, Phoenix Contact, etc.

Companii care dezvoltă soluții software pentru robotică și automatizare, cum ar fi UiPath, Fortech, Softvision, Tremend, Evozon, etc.

Companii care activează în domeniul automotive, cum ar fi Ford, Renault, Dacia, Continental, Hella, Delphi, etc.

Companii care dezvoltă produse medicale și echipamente pentru sănătate, cum ar fi Medtronic, Philips, Fresenius Medical Care, etc.

Organizații de cercetare și dezvoltare, cum ar fi Institutul de Cercetări Electrotehnice (ICEM), Institutul de Mecatronică și Tehnologie (IMT), Centrul de Cercetare în Robotică și Automatizare (CCRA), Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea Politehnica din București, etc.

Principalele job-uri în domeniul mecatronicii și robotică sunt: inginer de proiectare mecatronică, inginer de automatizare și control, inginer de robotică, inginer de dezvoltare software, inginer de producție mecanică și automatizare, inginer de testare și validare, specialist în mentenanța robotică, specialist în integrarea sistemelor mecatronice, etc.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat