| NuImiPunNume a întrebat:

Unde s-a nascut Eminem?(tara, orasul)! funda

Răspuns Câştigător
| xXPsychO983 a răspuns:

Sallut! Ma bucur ca ai pus intrebarea aceasta deci utie ceva despre Eminem dar si despre viata lui :

Nume real: Marshall Bruce Mathers III
Data nasterii: 17 Octombrie 1972 (39 ani)
Zodia: Balanta
Locul nasterii: Kansas City, Missouri, SUA
Status marital: casatorit
Mama: Debbie
Tatal: Marshall Bruce Mathers 1
Sotie: Kimberly Anne Scott Mathers
Copii: Hailie Jade Scott
Inaltime: 1, 73m
Greutate: 76kg
Culoarea ochilor: caprui
Culoarea parului: saten
Educatie: Lincoln High School in Warren
Site oficial: http://www.eminem.com

Acum si Biografia lui :

"Marshall Bruce Mathers III s-a nascut in St. Joseph, Missouri la data de 17 Octombrie 1972. Mama lui, Debbie, avea numai 15 ani cand l-a nascut pe Marshall. La scurt timp dupa nasterea lui, tatal sau, i-a parasit. A fost una din greutatile pe care el le-a intampinat inca de tanar dar nu a fost singura. Marshall a trebuit sa se mute foarte des fapt pentru care a fost nevoit sa se mute si dintr-o scoala in alta. Mama lui s-a stabilit in final intr-o casa din Detroit. Marshall avea numai 12 ani. Timpul maxim pe care il petrecuse intr-o scoala pana atunci fusese de 3 luni. "
sursa : http://www.starmania.ro/star/eminem_jpn.html --> de-aici poti citi toata boigrafia...

12 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Eminem, născut sub numele Marshall Bruce Mathers lll, pe 17 octombrie 1972, în St. Joseph, Missour
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eminem

| Rihanna18 a răspuns:

Nume real: Marshall Bruce Mathers III
Alias: Slim Shady
Data nasterii: 17 Octombrie 1972 (39 ani)
Zodia: Balanta
Locul nasterii: Kansas City, Missouri, SUA
Status marital: casatorit
Mama: Debbie
Tatal: Marshall Bruce Mathers 1
Sotie: Kimberly Anne Scott Mathers
Copii: Hailie Jade Scott
Inaltime: 1, 73m
Greutate: 76kg
Culoarea ochilor: caprui
Culoarea parului: saten
Educatie: Lincoln High School in Warren
Site oficial: http://www.eminem.com

Citeste mai mult pe http://www.starmania.ro/

Marshall Bruce Mathers III s-a nascut in St. Joseph, Missouri la data de 17 Octombrie 1972. Mama lui, Debbie, avea numai 15 ani cand l-a nascut pe Marshall. La scurt timp dupa nasterea lui, tatal sau, i-a parasit. A fost una din greutatile pe care el le-a intampinat inca de tanar dar nu a fost singura. Marshall a trebuit sa se mute foarte des fapt pentru care a fost nevoit sa se mute si dintr-o scoala in alta. Mama lui s-a stabilit in final intr-o casa din Detroit. Marshall avea numai 12 ani. Timpul maxim pe care il petrecuse intr-o scoala pana atunci fusese de 3 luni.

Marshall s-a descurcat destul de bine la scoala tinand cont de circumstante. Dupa ce a avut mai multe tentative nereusite sa promoveze, in clasa a 9 a a decis ca scoala nu e pentru el si s-a apucat de ceea ce ii placea cel mai mult: rapp-ul. Inca de la 4 ani si-a dorit ori sa fie proprietarul unui magazin de benzi desenate ori sa fie rapper. Abia pe la 17 ani a reusit sa-si faca un nume in rap desi incepuse sa faca asta de la 14 ani. El a folosit initialele "M & M" care mai tarziu au devenit "Eminem". Hotarat sa demonstreze toturor ce poate el s-a chinuit sa ajunga la radio intr-un show "Freestyle Battle". In 1995, Marshall a inregistrat primul album numit "Infinite", care s-a vandut in 1000 de copii. In acel an prietena lui, cea care acum ii e sotie, Kim, a nascut unicul lui copil, o fetita - Hailie Jade Scott.

Neavand nimic de pierdut, sarac lipit si cu o nevoie disperata de bani pentru a-si intretine familia, Marsh s-a apucat serios de "freestyle battle". Asa a aparut Slim Shady - alter ego-ul lui. Eminem a participat in 1997 la Rap Olympics in L.A. ce avea ca premiu 1, 500$, bani de care el avea atat nevoie. El a reusit dupa cateva ore sa ajunga in finala. Din pacate pentru el, a pierdut. Furios pentru ca a pierdut, Marshall nici nu si-a dat seama ca fusese observat de producatori de la Interscope. Dre l-a cautat si l-a convins sa inregistreze cel de-al doilea album - The Slim Shady EP apoi a urmat The Slim Shady LP, inregistrat in 1999. Apoi in mai 2000, Eminem a lucrat cu Dre la cel de-al treilea album - The Marshall Mathers LP. La producerea acestui album au partcipat Dre, Snoop Dogg, X-Zibit, Nate Dogg, D-12 si Dido, care interpreteaza cu Eminem piesa "Stan". Albumul a debutat pe locul intai in topurile albumelor in SUA, a castigat trei premii Grammy si a fost primul album rap nominalizat la categoria "Albumul anului" deoarece se vanduse in peste 8 milioane de exemplare numai in America.

Vanzarile albumului lui Eminem au fost explozive, insa lucrurile nu mergeau asa bine intre el si sotia lui, Kim. La o luna dupa ce lansase Marshall Mathers LP, Eminem a fost implicat intr-un scandal intr-un club din Detroit unde a avut un schimb de focuri cu un individ care o saruta pe Kim. In august acelasi an, Eminem a intentat actiunea de divort. In aprilie 2001, Marshall a fost condamnat la 2 ani de munca in folosul comunitatii pentru detinere si folosire de arme de foc fara permis. In acelasi an, s-a impacat cu Kim pentru binele fiicei lor Hailie, dar nu a durat mult timp pana cand, de data asta, Kim a cerut divortul, in august.

2002 a fost un an bun pentru Marshall. Si-a inceput si cariera de actor, filmand cu regizorul Curtis Hanson "8 miles". Bazat pe adevarata povestea a lui Eminem, el a jucat rolul unui personaj cu care se asemana foarte bine - Jimmy Smith Jr. Jimmy poreclit "Rabbit" (Iepure) de catre mama lui, Stephanie, jucata de in film de Kim (fosta lui sotie). In timp ce filma la 8 miles, a compus coloana sonora a filmului - "Lose Yourself" si "8 Miles".

Dupa ce a lansat filmul 8 Miles, Eminem a lansat si cel de al 4 lea album - "The Eminem Show". De data aceasta el si-a aratat adevarata fata, mult mai matura decat ce vazuse publicul pana atunci. In albumul - The Eminem Show a spus tot ce avea de spus in privinta artistilor Limp Bizkit, Fred Durst si Moby dar si in privinta lui Osama Bin Laden. Albumul a avut hit-uri precum Without Me, Cleanin Out My Closet, Sayin Goodbye to Hollywood, Sing For The Moment, Superman si Business. Pe album apare si o melodie compusa special pentru fiica lui Hailie, singura fata din viata lui care merita respectul pe care il acorda.

Citeste mai mult pe http://www.starmania.ro/

| vladmR a răspuns:

Detroit, Michigan, U.S.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! S-a nascut in Detroit, Michigan, Statele Unite ale Americii. Pentru mai multe informatii acceseaza: http://ro.wikipedia.org/wiki/Eminem

| vladvlad23 a răspuns:

Eminem, e născut sub numele Marshall Bruce Mathers lll, pe 17 octombrie 1972, în St. Joseph, Missouri. Ok?

| teodora555 a răspuns:

Undeva...

| Still a răspuns:

în St. Joseph, Missouri, USA...

| Addel a răspuns:

Kansas City, Missouri, SUA

| Clauudia23 a răspuns:

Eminem s-a nascut in Sant Joseph in orasul Missouri Daca vrei sa afli mai multe despre el intra aici :) :

http://ro.wikipedia.org/wiki/Eminem

Sper ca te-am ajutat funda :o3 :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Eminem

| adinaadinaadina a răspuns:

St. Joseph, Missouri, SUA