| anonim_4396 a întrebat:

Unde sa merg sa muncesc? Am probleme cu sanatatea, cu tensiunea si inima nu pot sa car nimic, nu pot depune efort fizic. Am 27 ani fara bac, doar 12 clase 1 metru 68 si 90 kg, am incercat la restaurant pizzerie casa corso ca ajutor ospatar am rezistat doar 2 zile mi-a venit rau. Aveam tensiune mare si am plecat, aveti ceva sugestii unde se primesc persoane bolnave pentru munca fara efort fizic?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca la o spalatorie auto. E multa miscare, dar nu ridici greutati. Eu consider relaxant facutul curateniei. Iar banii sunt ok, peste tot e flux mare de clienti. Trece ziua repede, si mereu ai niste bani in buzunar.
Evita ospataria si restul joburilor prin sau pe langa bucatarie, sunt grele.

69 răspunsuri:
| cehos69 a răspuns:

Din pacate nu prea se mai gasesc locuri de munca, iar ce se gaseste cere efort fizic.
poti incerca la un call center, agent de paza cam atat stiu

| timidu89 a răspuns:

Agent de paza in Penny sau Careffour nu ai incercat?

| NekrosLife a răspuns (pentru cehos69):

Are vreo legatura cu razboiul cu rusia si cu pandemia covid?

| NekrosLife a răspuns (pentru timidu89):

Am dat cv si nu m-au sunat niciodata

| timidu89 a răspuns (pentru NekrosLife):

Mai sunt si alte supermarketuri, ori paznic in alta parte. Fizic daca nu poti munci nu vad ce altceva ai putea face. Lidl, Kauffland sau Auchan nu au nevoie?

| Yuoia a răspuns:

1. Cu 90 kg la 1, 68 nu ma mir ca ai tensiunea crescuta.
2. Cand stii ca ai probleme de sanatate, faci cat mai multa scoala ca sa poti obtine un post fara munca fizica. Desi stres, este peste tot.
Cand faci efort in timpul sexului, iti creste tensiunea? Ti se face rau? Sau e doar pe fond nervos? Mergi si la un psiholog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu angajează nimeni persoane bolnave. Dar problema tensiunii se poate rezolva cu medicii.

| SingleForOne a răspuns:

Ai putea, totusi, sa iei bac-ul? Faci tot posibilul sa inveti sa-l iei, pe urma poti face cursuri profesionale de aproape ce vrei tu.

| timidu89 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu inteleg cum nu poate munci fizic? Am un unchi cu tensiune, ia medicamente de inima, parca si diabet are, plus alte boli, dar munceste fizic.

| cehos69 a răspuns (pentru NekrosLife):

Asta cu cv e o pierdere de timp, cel mai bine discuti si te cheama la interviu daca va zice va vom suna noi e clar ca nu te va mai suna.

| cehos69 a răspuns (pentru NekrosLife):

Da, multe firme au dat faliment sau au facut restructurari masive la personal pe timpul pandemiei cum de asemenea multe firme printre care unde lucrez si eu lucra pentru Rusia si China si exporta direct la ei si cumpara materia prima din Rusia, Belarus si China, acum e putin mai greu sa o aduca si sa faca profit cu situatia actuala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu incerca agent de paza, iti bubuie inima cand vezi cat de idioti sunt oamenii. Inteleg doar cu spray in nas si amenda din partea politiei.

| Mosotti a răspuns:

La studiile care le ai, mai rar gasesti munca mai usoara.
Nu ai nici bacul, mi se pare ca si sa fi agent comercial la un supermarket ai nevoie de bac, adica sa umbli pe acolo, sa pui marfa pe raft, desi si acolo mai scoti marfa din camioane, deci e ceva efort fizic.

Ca paznic ai putea, ca acolo nu faci efort si nu stiu daca ai nevoie de bac.
Doar asta ai putea face.

Cu tensiune ia medicatie si o sa scada, nu e problema.
Nu sta asa ca o sa faci accident vascular.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Nu ia tratament pentru tensiune el, precis.

| Mosotti a răspuns (pentru cehos69):

La call center iti cere bacul.

| Mosotti a răspuns (pentru NekrosLife):

Daca nici ca paznic n-ai gasit, aia e.
Vezi ce rau e fara carte?
Mie imi zicea tata de cand eram mic "cine are carte are parte".

Ca daca aveai, prindeai posturi bunicele la o multinatioala din asta unde stateai pe scaun si cu salariu bun.
Zic ca idee, nu te condamn insa.

Cu bac mai gaseai ceva, dar fara, e f greu.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Cred ca nici sex nu face, ca daca face, face AVC instant.
El trebuie sa se trateze, precis nu se trateaza.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa cred și eu, dacă nu are venit nu își permite. Tensiunea când nu e mare se tratează la terapeut.

| Mosotti a răspuns (pentru SingleForOne):

Ia bacu... daca lua, lua pana acum, ca stia si el ca-l ajuta mult.
Daca n-a invatat cand era, nu mai invata acum cand a uitat cam tot.
Nu e asa usor sa invete pentru.
Stiu cum e ca m-am uitat pe subiecte, is mai usoare ca acum 30 de ani, dar trebuie sa inveti ceva, fara meditatii nu face.
Si ca sa faci trebuie bani, si nu stiu daca are.

Poate face curs de operare calculator, dar apoi i se cere bacu ca sa se angajeze cu asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Isi permite sa ia un tratament, mai ales ca e si compensat.
Si cand e mare se trateaza, el se cam joaca cu focul daca nu se trateaza.
Ca daca face un AVC a pus-o.

Daca se trateaza si o are mare, e mai grav.
Nu are voie efort! Asta zic toti doctorii, si daca te tratezi.
Nu stiu ce face unchiu tau, dar nu e voie.

| Brizbriz a răspuns:

Cules de capsuni in Spania... evident

| SingleForOne a răspuns (pentru Mosotti):

Pai eu de asta spun, operator de date, contabil, distribuitor de asigurări, agent de vanzari, si altele. Fara bac, maxim ar fi intr-un magazin de haine si/sau un casier (la un supermarket, la o covrigarie/brutarie/patiserie, la McDonald's sau KFC sau alte fast-food-uri), dar si asa vor fi greutăți din când în când. Cred ca și in job-urile de call center este necesar de bac, dar nu stiu sigur. Mai este și personal de curățenie, dar deseori este o meserie neplăcută.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci nici fotai nu e voie deloc rolling on the floor și asa la unchimio i-o crescut tensiunea de frica ca e posibil sa îl dea afara, spunea ca dau afara oameni. Acum are cu spatele de o săptămână, nici sa ridice mana nu poate, abia de s-o bărbierit. E în spital. E și obez. Parca și colesterol are

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta priordiala este ca, PERMANANT porti pe tine cca. 20Kg in PLUS, fata de greutatea normala, la inaltimea ta.
Asta este echivalentul unui sac de materiale in constructii!
De aici vine si tensiunea mare, dar si lipsa de forta fizica.

In concluzie:
1. Trebuie sa-ti schimbi modul de viata
2. Trebuie sa slabesti la greutate de cca. 70Kg
3. Paralel cu slabirea, trebuie sa faci multa miscare (drumetii, alergare, munca fizica) care iti vor intari muschii.
4. Fii optimist! Daca faci cum trebuie, la sfarsitul verii vei fi schimbat total, fetele te vor admira!winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru timidu89):

Ca să înțelegi, ar trebui să fii în locul lui.

| timidu89 a răspuns (pentru Bula):

Lasă bre ca și la 75 kg e bine. Eu am 1, 70 și 76 de kg cred. Multa lume zice ca bărbatul e ok de are 10 kg în plus fata de înălțime. Eu la 65 kg eram os și piele. Am calculat și îmi dădea ca și la 73 kg sunt okla înălțimea mea. Cu ala de introduci greutatea și inaltimea

Bula
| Bula a răspuns (pentru timidu89):

La tine e altceva, alte valori si dimensiuni.
El are 168 si 90Kg. Deci, grutatea normala este de cca. 70Kg.
Restul sunt 20Kg plus, cat ar cara TOT TIMPUL un sac (de var sau ipsos, etc.).
E clar ca este foarte obositor!

| Mosotti a răspuns (pentru SingleForOne):

"Pai eu de asta spun, operator de date, contabil, distribuitor de asigurări, agent de vanzari".
Ptr astea trebuie bacu.

Nu stiu daca la McDonald, casier, patiserie nu trebuie bacu si acolo.

La curatenie da, dar acolo nu stiu daca vrea, e sal mic, dar oricum e si asta o munca, toate muncile-s munci, societatea are nevoie de toate categoriile de munci, si cu nici una nu trebuie sa ne fie rusine.
Sa ne fie rusine cand facem infractiuni, nu ca muncim.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Ai voie sa faci ssex daca te tratezi si o tii jos tensiunea, dar asa efort sustinut nu.
Pai vezi? zici ca face munca fizica, uite ce a patit cu spatele.