| AlexeyMan99 a întrebat:

Urgent! Sunt nehotarat la ce facultate sa merg mai departe, nu ma asteptam nici sa iau bacul si acum ma vad cu toata situatia asta in fata, dilpomele si oamenii care ma intreaba ce vreau sa fac mai departe..Nici nu stiu ce vreau sa fac mai departe, pur si simplu m-am saturat de scoala, de invatat si de toate, asta e tot ce stiu. Ce vreau sa fac mai departe, n-am idee, chiar n-am idee si in zilele astea ar trebui sa ma decid, dar e vorba de bani aruncati pe geam si timp irosit degeaba daca merg la ceva ce realizez pe parcurs ca nu o sa imi placa. Imi e greu sa ma decid de pe o zi pe alta, avand in vedere ca de 2 ani ma gandesc si tot nu gasesc ceva la care sa ma potrivesc cu adevarat. Nu vreau sfaturi gen fa o lista cu meserii si gandeste-te prin excludere ce ti s-ar potrivi, asta am facut pe clasa a 10-a inca.Nu stiu ce sa fac si timp nu prea mai este!

Răspuns Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

O situatie extrem de buna in cazul tau este sa-ti iei un an pauza pana te vei gandi mai bine si te vei hotari ce vei face mai departe. Daca te hotarasti pentru urmarea unei facultati, atunci urmeaz-o cat mai repede, pentru ca timpul trece si toate trebuie facute la timpul lor.
Nu asculta sfaturi de genul "vei muri de foame, vei trai cu un salariu mizer" samd. Nu toti cunosc de pe bancile liceului ce vor face mai departe. Poate ca timpul, efortul si banii tai mai merita sa astepte. Majoritatea celor care urmeaza o facultate in stilul acesta, o fac datorita sfaturilor venite din exterior, nu "chemarii". Asteapta-ti "chemarea". Toti avem o chemare si e bine sa ne-o ascultam.
Sfat venit de la o persoana care a avut doua incercari de a urma o facultate, a terminat o facultate, doua incercari de Master si acum va mai face una: da la o parte gura lumii, ia-ti un timp de gandire, mobilizeaza-te si fa ceea ce simti ca trebuie sa faci! Si apoi, mergi pe drumul tau, pana la capat!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E greseala sa faci "Lista de excludere" cu meseriile nedorite.

Gandeste pozitiv!
Intai trebuie sa stii ce-ti place, ce hobby-uri ai.
In pasul urmator trebuie sa gasesti acele meserii /ocupatii in care pot fi folosite cunostintele si experienta ta de pana acum, astfel ca aceea meserie sa-ti si placa.
In pasul trei cauti modalitatile si studiile necesare pentru a ocupa un post de vis.
Succes!

| Adry05 a răspuns:

Stai un an pe margine, ia-ti un job si iti dai seama mai bine ce vrei sa faci dupa, daca te hotorasti sa urmezi ceva studii superioare.

| relian a răspuns:

Mergi undeva si fa o scoala care are cautare pe viitor,stiu si eu Aer co'nditionat de exemplu,asta va fi un camp liber,RO poti spune ca in domeniul asta e lipsa,deci este de viitor.
Sa faci o facultate,dupa nu vad unde ai putea lucra laughing RO e cam praf la nivelul asta.
Ce ai mai putea sa faci,asta depinde de tine cat de bun esti sa te faci pilot de avioane,de care o fi comercial militar,asta daca ai inclinatii. Poti lucra oriunde in lume nu doara in RO.

Alt job bun ar fi in cercetare,ceva biologie moleculara laughing dar probabil zic SF-uri pentru tine laughing deci nu stie cei de aici cam ce inclinatii, ce aptitudini ai, cat te duce capu, deci cam greu sa spui cuiva mergi in directia X, poti lua apoi sfatu ca o jignire sau apreciere, fctie de ce ti se raspunde.Eu am bagat de ambele sa nu ma injuri dupa laughing

| Dalmore a răspuns:

Nu toata lumea trebuie sa faca o facultate. Angajeaza-te. Dupa ce o sa te zbati cu minimul pe economie o perioada o sa mai deschizi ochii.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Intră frate in armată. Salariul e beton, munca plăcută iti asigura bani de chirie, etc. Îs mai multe avantaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu intri in browser, dai la history si iti alegi o facultate pe tema ce cauti pe internet, de ce esti interesat cel mai mult, depinde de domenii daca nu gasesti nimic, in acel domeniu, nu faci facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit un articol ce completeaza ce a zis LostLyric

http://julietts.ro/......-gap-year/

| Anon31241212 a răspuns:

Te inteleg ca te-ai saturat. Problema e ca dupa ce terminam liceul informatiile alea pe care le am sedimentat timp de 12 ani nu ne au ajutat cu nimic. E groaznic sa termini si sa nu stii ce vrei sa faci cu viata ta. Eu te-as sfatui sa dai in armata, fiindca acolo nu ai de invatat. Iti trebuie o conditie fizica buna si atat. Plus ca e lipsa de cadre si iti gasesti usor de lucru. Succes!

| Nonameagain a răspuns:

Nu e obligatoriu sa faci o facultate. Mai ales daca spui ca esti si slab la invatatura ("nu ma asteptam nici sa iau bacul"). Dar poti sa te angajezi.