| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ma numesc Maria, am 24 de ani si am o dilema pentru care as avea nevoie de un sfat. Am terminat facultatea de biologie, sectia de biochimie si masterul de biologie medicala si momentan lucrez la o clinica privata intr-un laborator de analize medicale ca biolog.

Cu timpul, am inceput sa realizez ca nu prea mi-am ales bine meseria. Nu ma simt pasionata de ceea ce fac plus ca raspunderea in domeniul acesta este extrem de mare. Chiar si cea mai marunta greseala poate avea consecinte grave pentru un pacient. Multumesc lui Dumnezeu ca deocamdata inca nu am gresit cu nimic si nu mi s-a intamplat nimic, dar gandul ca trebuie sa traiesc pentru tot restul vietii mele cu o meserie care poate afecta viata unui om si implicit si pe a mea (pentru ca si eu voi avea de suferit daca fac o greseala, nu doar pacientul) nu ma lasa sa traiesc in liniste. De cand am inceput sa lucrez, eu nu mai am liniste in suflet.

Norocul meu e ca inca sunt tanara si nu e prea tarziu pentru mine sa ma reprofilez, dar problema cu care ma confrunt e ca nu stiu ce altceva as putea sa fac. Am incercat sa ma gandesc la diferite meserii pe care le-as putea alege, in functie de personalitatea mea si de pasiunile/hobby-urile pe care le am, insa nu prea am reusit sa gasesc ceva din care sa pot trai. Din pacate, cu majoritatea lucrurilor care-mi plac mie, nu prea poti face cariera.

Am facut o scurta descriere a personalitatii mele si o lista cu lucrurile care-mi plac, cele care nu-mi plac, la ce ma pricep, la ce nu ma pricep precum si cateva lucruri esentiale pe care mi le doresc la un job, si sper, daca se poate, sa ma puteti ajuta cu cateva sugestii/idei de meserii care mi s-ar potrivi.

Personalitate:
- tacuta, retrasa, nu prea ma bag in conversatiile altora decat daca ma cheama, nu prea vreau sa fiu in centrul atentiei

Imi place:
- desenul, muzica, limbile straine, animalele, calculatoarele

Nu imi place:
- vorbitul in fata unui public
- prea multa interactiune sociala (nu ma deranjeaza daca e in cantitate moderata, dar nu vreau sa am tot timpul contact cu oamenii)
- sa ma confrunt in fiecare zi cu ceva nou (prefer rutina)

Ma pricep la:
- invat usor o limba straina (si cand eram in scoala, la limbi aveam note mari)
- calculatoare (invat usor cum sa folosesc un nou software)

Nu ma pricep la:
- matematica (nici cand eram la scoala nu a fost punctul meu forte)
- rezolvarea de probleme (nu prea stiu ce sa fac cand ma confrunt cu o situatia pe care nu am mai vazut-o inainte)

Ce-mi doresc de la locul de munca:
- stabilitate - sa fie o meserie cu cerere pe piata si peste 10 ani. Nu vrea sa ma trezesc peste noapte ca a disparut meseria mea si eu raman somera.
- echilibru profesie / viata personala - asta e foarte important pentru mine, am lucrat intr-o vreme ca receptionista si aveam program de la 10 jumate dimineata pana la 7 seara. Ma trezeam de dimineata, aveam timp doar sa mananc ceva si sa ma pregatesc sa plec si apoi veneam seara acasa. Practic, tot timpul meu era ocupat de servici, nu mai aveam timp de viata mea personala absolut deloc. Nici asa nu e ok.
- salariu fix - sunt unele meserii (spre exemplu, agent imobiliar ) unde salariul fluctueaza de la luna la luna in functie de cate vanzari ai avut, daca nu ai avut nici o vanzare, nu primesti nimic. Asta nu e ok. As vrea ca salariul sa fie o suma fixa in fiecare luna. Chiar si daca e un salariu mai mic, dar macar sa stiu ca e constant.

Dupa cum vedeti in descrierea ce am facut-o, cu majoritatea lucrurilor care-mi plac mie, nu prea pot avea o meserie din care sa-mi castig painea cea de toate zilele.

Daca merg la facultatea de desen sau muzica, dupa ce termin, nu pot avea alta meserie decat cea de profesoara de desen sau muzica, iar eu nu am calitatile necesare unui profesor: nu am rabdare cu copiii, nu imi place sa vorbesc in fata unui public, nu stiu sa fiu ferma, daca un copil face prostii si nu ma asculta, nu stiu cum sa-l fac sa ma asculte. Nu cred ca as fi buna ca profesoara, iar altceva in afara de profesoara, nu prea poti deveni cu facultatile alea.

Daca merg pe informatica, nu stiu daca as supravietui in facultatea aia. Imi plac calculatoarele dar sunt paralela cu matematica. Ca de aia am mers pe biologie cand am terminat liceul, pentru ca era o materie unde trebuia doar sa tocesti. Doar ca atunci, nu eram constienta de cat de periculoasa poate fi meseria de biolog.

Ce meserii mi-ati recomanda avand in vedere toate detaliile pe care le-am scris?
PS: Va rog sa dati raspunsuri serioase, nu vreau raspunsuri date in gluma/la misto.

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Tu esti o fire cam anxioasa.
Probabil ai si fobia socială.
Iti poti trata anxietatea, pentru a înlătura neliniștea asta din sufletul tau. Exista medicamente care te pot ajuta. Consulta un psihiatru!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Multumesc pentru sugestie, ma voi gandi la posibilitatea de a consulta un psihiatru.

Insa chiar daca voi lua medicamente care sa ma linisteasca, acele medicamente nu ma vor scapa de consecintele grave care ar putea sa ma afecteze in cazul in care fac o greseala in laborator.

Eu acum ma simt nelinistita din cauza gandului ca pot ajunge chiar si la inchisoare daca Doamne fereste, din greseala, dau un rezultat HIV pozitiv la o persoana care nu are HIV. CHestiile astea pot avea consecinte grave si asupra pacientului, si asupra mea. Nu cred ca medicamentele ma pot scapa de consecintele astea.

De aceea, ma gandesc la posibilitatea de a lucra intr-un alt domeniu, unul in care o greseala sa nu aiba consecinte fatale.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să te liniștești. În primul rând, pacientul nu se poate lua dupa o singura analiză. Trebuie să o repete si ele trebuie repetate si la alte laboratoare. Un medic destept nu se va grăbi să l diagnosticheze.
Cat despre tine, sunt sigur ca nu vei ucide pe nimeni.

| christine99 a răspuns:

Te va costa enorm de mult să te reprofilezi. Mai bine incerci la un psiholog intâi.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Multumesc pentru sugestie, voi incerca sa vorbesc cu un psiholog despre asta. Stiu ca va fi greu sa ma reprofilez, nu a fost usor sa ajung unde sunt acum si sa iau totul de la zero iar nu e usor. Dar chiar nu stiu daca as putea trai cu meseria asta toata viata.

Ma simt nelinistita din cauza gandului ca pot ajunge chiar si la inchisoare daca de exemplu, din greseala/neatentie, dau un rezultat HIV pozitiv la o persoana care nu are HIV sau invers, dau HIV negativ la cineva care chiar are. O astfel de incurcatura ar avea consecinte grave si asupra pacientului, si asupra mea.

De aceea, ma gandesc la posibilitatea de a lucra intr-un alt domeniu, unul in care o greseala sa nu aiba consecinte atat de grave.

| Ichigo a răspuns:

Cunosc o persoana similara cu tine dar care cred ca lucreaza altundeva laughing Doar ca sa fiu sigur, lucrezi cumva in Cluj-Napoca?

| anonim_4396 explică (pentru Ichigo):

Da, sunt din Cluj. Dar nu cred ca ma cunosti.
(Apropo, asa ca o paranteza, ma bucur sa mai gasesc o persoana careia ii plac anime-urile.)

| Ichigo a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca mai incerc, ai venit in Cluj cumva din Bucovina?

| anonim_4396 explică (pentru Ichigo):

Nu, am venit in Cluj din judetul Mures. Sunt din Transilvania big grin

| Ichigo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, well, am incercat laughing hai la un suc acum :v jk