| Yo98 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti si mie ce pot deveni cu profilul mate-info.Si e adevarat ca din profilul filologie poti sa fi politist?

4 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Nu conteaza ce profilul in alegera facultatii. Daca faci spre exemplu filologie si dai la facultatea de matematica iti dai seama ca nu o sa faci fata.In schimb daca faci profil real(mate-info, stiinte ale naturii etc) te poti descurca de minune la Academia de Politie.
La Academie dai probe sportive examen la istorie, lb.romana(gramatica)si engleza.La obiectele astea te poti pregati si singur.
Inca esti mic si probabil nu esti 100% sigur de ceea ce vrei sa faci in viitor.
Sfatul meu este sa dai la profil real si nu neaparat matematica-informatica, poti alege si stiinte ale naturii.Acest profil este o ideea mai usor in caz ca ai probleme cu matematica pentru a fi sigur ca pe viitor poti urma orice facultate fara a intampina mari dificultati.Mult succes!

| ReusxD a răspuns:

Poti deveni ce vrei tu, numai ca sunt domenii in care va trebui sa compensezi prin studiu individual (cum ar fi arhitectura, drept, filologie, limbi straine...)
Da este adevărat, că din profilul filologie poţi deveni poliţist.

| simomih a răspuns:

De la mate-info poti da la orice, pentru. ca faci toate materiile. Poti da si la medicina si la informatica si la drept si ce mai vrei.Da, intr-adevar de la filologie poti deveni politis daca dai la academie..pt ca se da proba la engleza, romana si istorie parca.Dar trebuie sa iei si probele sportive.

| GoGu7 a răspuns:

Din orice profil poti deveni politist, nu conteaza! Eu de ex, ma duc la SN, si dupa ce termin ma duc la campina sau la slatina la academia de politie!