| Kornuletz540 a întrebat:

Voi ați fost situația în care ați fost abordați, fizic sau pe social media( Facebook, Whatsup, Telegram) de un agent/agenție de casting care vă invita să participați la niște filmări de reclame, seriale, filme, show-uri auto sau shooting-uri și să fiți plătiți pentru asta, cu sume mari de bani? Și apoi chiar ați fost la acele castig-uri și ați fost plătiți cum v-au spus ei?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sunt escrocherii, pentru ca nu stau pe Facebook, Instagram decat foarte rar, nu am fost acolo abordat
dar am fost abordat cu smecheria asta pe strada, o voi numi " metoda agentia", multi au luat teapa, eu le-am zis ca nu am timp odata iar a doua oara s-a intamplat sa fiu abordat 1 an mai tarziu fata de prima data,de aceasta data am mers sa vad modul de operare al lor...
cum procedau acesti escroci?!
pun la inaintare fete dragute si abordeaza in special baieti pe strada (dar nu doar baieti,si mame cu copii minori am vazut), sub pretextul "-vrei sa participi la un castig?" ceva de genul, iti fac poze si cu aceste poze fac un dosar si de aici vrajeala ca il dau altor agentii si acele agentii in viitor te vor chema la "pozat" pentru diferite reviste etc
asta se intampla intr-o camera obscura departe de locul unde te abordeaza prima data pe strada! te invita intr-o incapere, unde iti cere buletinul si te pune sa semnezi un contract, si iti face cateva poze; din gura iti promit ca iti vor gasi ei de lucru in domeniu, si iti iau 100-200 de lei sau mai mult dupa caz, insa nu foarte multi bani asta ca sa nu creeze suspiciuni!
banii raman pierduti!
nu am dat niciun ban pe motiv ca nu aveam la mine!
dar in acea incapere unde am fost eu de curiozitate (sa vad cum procedeaza escrocii acestia) erau doar in acel moment un alt baiat si o mama cu un copil, probabil ambii au fost pacaliti!
au si parghie legala cei care actioneaza pe strada si anume sunt inregistrati ca si SRL si contractul ala (pe care nu-l citesti oricum) ii exonereaza de a iti gasi ceva de lucru...
deci sunt niste ticalosi care speculeaza legea si prostia omului dornic de a face bani in viitor ca "model" laughing

si cazul descris de tine in online tot ESCROCHERIE este! atentie!

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cunosc un gunoi uman care face asta in Timișoara, in vacanta prin 2010 am găsit un anunț gen distribuitor de pliante, gunoiul mintea lumea că apare la Europa nova le cerea 50 de lei,ne-a întrebat poliția ce facem dar nu ia făcut nimic,am lucrat o zi de pomană,l-am mai văzut în oraș, popor așa că românii rar pe lumea asta, va place sa fa înșelați, furați între voi, sunteți lași și zombi că în imnul național

| Violleta2022 a răspuns:

Este SCAM asta!
Chiar este mentionat peste tot sa nu trimiti bani si sa nu pui botul la asemenea reclame fake, ca nu te contacteaza nimeni din Romania prin FB, insta, WhatsUp sau telegram, fiindca nu sunt site-uri romanesti si nu se fac trazactii prine ele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu că eu sunt și urat

| dullcat a răspuns:

Suna a scam, ai mare grija.

| anonimg a răspuns:

Eu am fost abordat pe stradă ca să particip la un show tv, să fac parte din publicul care să reacționeze cu aplauze în cadrul unei emisiuni. Am refuzat.
Dar când eram în șalopetă nu mă băga nimeni în seamă. (⁠•⁠‿⁠•⁠)

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar eu semăn cu Cătălin Botezatu.

| ioana748 a răspuns:

De fapt te pun pe tine sa platesti.
M au oprit si pe mine o data pe strada si dupa ce i am lasat sa si consume energia am ras putin de ei.
Ma rog, rahaturi vechi, mai exista si acum?
Banuiesc ca nu pot fi reclamati pentru ca sunt acoperiti.
Prostii,

| Lupică27 a răspuns:

Da, am fost intrebat daca doresc sa joc in filme p o r n o.

| Dragobeta a răspuns:

Am fost abordata pe strada. De doua ori in doua orase diferite. Nu am pus botul.
Dar a doua oara am intrat doar ca sa le demaschez inselatoria. Erau acolo 2 mame cu prunci. I-am soptit uneia sa nu faca targul (am vazut-o afara imprumutand bani de la cineva) ca este inselatorie. Ciudat, a reactionat urat si mi-a spus ca ma insel eu.
Insa am vazut extrem de multe reclamatii. Si lumea tot nu se invata minte.
Te pun pe tine sa platesti pentru -chipurile- a participa. Apoi iti mai cer inca bani, ca sa caute alta firma care sa-si ofere serviciile. INSELATORIE curata.

| Korkodeln a răspuns:

E o inselatorie veche de zeci de ani, "modernizata" cu mijloace de comunicare pe net, pana nu demult te abordau in persoana pe la magazine, licee, etc.

Inselatoria e ca iti fac cica un portofoliu/album de poze pe care il platesti tu cash si pe urma te contacteaza ei... la Sfantu Asteaptawinking.

| jaqtoo a răspuns:

Să nu te duci niciodată îți iau bani degeaba.