| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin Consultant de opinie in domeniul componentelor pc-ului.Ce facultate trebuie sa urmez? Politehnica?
Sau eventual inginer IT pe baza de hardware ( Ce materii trebuie sa pregatesc? Se da un examen de admitere)
*Ma intereseaza in mod special sa devin consultant*
Sunt la profil de filologie cls a 12-a.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin consultant IT, daca te referi la baietii aia de vand PC uri pe la diverse magazine nu ai nevoie de nicio facultate ca nu face nimeni facultate de profil IT ca apoi sa ajunga vanzator.

daca vrei sa devii inginer IT pe partea de hardware atunci faci Automatica si Calculatoare... dar inginer IT inseamna programare embedded, inseamna proiectare de microprocesoare, programare microcontrolere samd

| z99fun a răspuns:

Trebuie sa urmezi unul din profilele urmatoare: calculatoare, automatica, informatica, telecomunicatii, electonica, megatronica sau cibernetica. Poti lucra ca si consultant in IT terminand unul din aceste profile. Se da si examen la ele. Mult succes!