| luci007 a întrebat:

Vreau sa devin pilot de avion militar. Ce liceu ma sfatiuti sa urmez? Si apoi ce facultate? In apropiere de jud. Constanta daca se poate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine un liceu cu profil real. Apoi trebuie sa reusesti la admiterea in Academia de Aviatie Militara, s-o termini si sa obtii licenta.

| mixxjim a răspuns:

In prezent in Romania mai exista o singura academie militara de aviatie, cea de la Brasov, se numeste Academia fortelor aeriene "Henri Coanda". Inainte era si un liceu militar de aviatie la Craiova, dar s-a desfiintat in 1998. Nu prea mai avem armata si nici avioane in armata ca sa fie nevoie de piloti :(
Anul asta au fost 12 locuri la facultate pentru baieti si 3 pentru fete la piloti, poti sa vezi aici nr. total de locuri si alte informatii despre admitere http://www.afahc.ro/admitere/index_admitere.html
Tinand cont ca e militar si sunt numai 12 locuri eu ti-as sugera ca prima optiune un liceu militar, exista proba eliminatorie cu interviu de evaluare şi orientare, proba fizica si si testare de aptitudini, daca vii din sistem cred ca ai sanse mai mare pe bucata asta din examen. Scris dai la engleza, mate si psihologie, deci daca nu mergi la liceu militar cred ca un profil de mate-info bilingv engleza ar fi mai potrivit, dar sa te asiguri ca faci si psihologia, altfel ar trebui sa inveti separat psihologia. Succes!

| stpu a răspuns:

Daca nu urmezi un colegiu militar - nu ai nicio sansa ca sa fii admis la Academia Fortelor Aeriene, aviatie piloti.
Sunt ani in care nu se scoate nici un loc pentru aviatie piloti, deoarece nu sunt avioane libere.