| Trompitza a întrebat:

Scuze de categorie "
Salut. Am si eu o intrebare.
As vrea sa devin pilot militar si vreau sa stiu ce facultate/liceu ar trebui sa urmez
Am inteles ca ar trebui sa ai si note bune la matematica, fizica si chimie.Mentionez ca am 18 ani
Dau funda celui mai concret raspuns!

Răspuns Câştigător
| Linguritza a răspuns:

Pai, cam asa este. Sa devii un pilot militar necesita o minte sclipitoare din punct de vedere mental, dar sistemul de invatamant cere sa ai note bune la matematica si fizica. La matematica o sa studiezi materiile legate de sinusuri, cosinusuri, tangent, etc, iar la fizica ceva viteza, accelerare, etc. Cam asta stiu, si o facultate pentru piloti militari este una la Brasov. Are 24 de locuri la stat. Mam interesat si eu anul trecut, tot asa sa devin pilot, dar stiam ca n-am sanse, asa ca am intrat in marina civila la Constanta.

Succes in visul tau de a deveni pilot!

| Trompitza explică (pentru Linguritza):

Multumesc, scuze de raspunsul intarziat.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ai 18 ani si doresti sa faci un liceu pentru a deveni pilot militar. Cel putin ai stiut ce nume sa-ti alegi.

| KeporLove a răspuns:

Urmeaza un Liceu militar / Liceu sportiv

Facultate nu stiu ce sa zic. Si da terbe note bune la Fizica si Chimie