| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa emigrez.
Problema este ca nu stiu daca sa merg de capul meu sau sa merg cu un contract de pe un anunt de pe olx.

Sunt anunturile cu locuri de munca de pe olx, etc, demne de incredere sau sunt tepe?
Conditiile de cazare sunt decente?

PARERI?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum ai formulat intrebarea, mai bine nu mai emigrezi de loc. UNDE vrei sa emigrezi? CE vrei sa faci? Ce STII sa faci? Cunosti limba? Ai studiat legislatia si conditiile de acolo inainte sa vii cu intrebarea asta aici?

| brokxy a răspuns:

Iti dau un sfat, Daca vezi anunturi pe OLX cu locuri de munca unde iti este promis 1800 euro pe luna sau 2000 de euro, chiar 3000 de euro pe luna, si mai zice si cazare gratis si masa este teapa! De obicei numerele nu pra raspund cand le suni, dar daca raspun iti vor cere banii inainte sa te duca ei in tara respectiva, iar tu le dai banii si nu mai auzi de ei niciodata. A patit un prieten. Deci ai grija sa nu cazi in plasa lor cu,, SALARII MARI,,
Nu da niciodata bani de transport inainte sa mergi! Ei trebuie sa iti traga din primul salariu daca te duc ei. Daca ai bani sa mergi pe cont propriu este si mai bine.
Nu recomand OLX pentru locuri de munca in alte tari!
Iti recomand grupuri pe Facebook unde poti gasi agenti de recrutare, serioase doar ca nu stiu daca recruteaza muncitori acum pe timp de pandemie

| oz_1736 a răspuns:

Mergi la un neam sau prieten. Parerea mea

| viavo a răspuns:

Salut! Iti recomand sa mergi pe cont lropriu si sa cauti singur un loc de munca daca te tine buzunarul ca sa te intretii o luna sau doua pana ai un salar, dar daca iesi cu o agentie de munca, este de preferat sa lucrezi o luna doua apoi sa cauti altceva ca nu le dai bani degeaba

| SoareDaniel a răspuns:

Parerea mea e ca e mai ok sa cauti printr-o cunostinta cum spune or_1736.Un prieten s-a oferit odata sa ma ajute inclusiv cu cazarea cateva luni, dar totul a picat pentru era nevoie sa cunosc limba germana, asta pentru un job intr-o fabrica, nu mai tin exact domeniul de activitate. Banuiesc ca pentru cules vara la 30 de grade nu iti cere nimeni o limba straina, dar conteaza sa o cunosti daca te duci pe un domeniu ce necesita studii superioare.

| Clarity a răspuns:

Eu sincer nu am avut experiența cu situri de munca. Dar am avut prieteni care mi-au spus prin ce au trecut când au ajuns la anumite joburi și crede-ma ca erau coșmare. Dacă mergi de capul tău trebuie sa fii pregătit sa fii foarte pierdut pentru un timp in caz ca nu ai mai fost plecat înainte. Nu ai menționat in ce țara te duci, știi sa vorbești limba, contează foarte mult odată ce esti acolo. Răspunderi înapoi sa pot sa îți dau un sfat mai bun.

| TatianaIstrate a răspuns:

Eu as merge pe o varianta oficiala, cu anunturi verificate, cum ar fi acestea -- https://www.ejobs.ro/locuri-de-munca/strainatate/