| AlinaLuca90 a întrebat:

Vreau sa lucrez în strainatate.
Ce facultate sau postliceala ar trebuie sa urmez pentru a avea un job ok în afara tarii?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

In primul rand, "in afara tarii" toate joburile sunt ok! Asta pentru ca chiar se plateste bine pentru timpul tau. Insa apare un fapt uimitor, aici lumea chiar se asteapta sa lucrezi cat mai profesional cu putiinta! Asa incat, sfatul meu ar fi sa te hotarasti ce anume vrei sa faci, inveti si te califici bine in domeniul respectiv, obtii ceva experienta si apoi te gandesti sa pleci din tara. Alegi oricum prima data ce tara vrei si exersezi limba daca ai posibilitatea. Engleza ar fi bine oricum sa stii cat de cat la nivel conversational. Daca vrei, in privat iti pot spune mai multe din experienta mea de 6 ani "in afara tarii".
Seara placuta iti doresc!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In strainatate unde anume? Prin Europa aia angajeaza numai la munca de jos,unde nu-ti trebuie mai nici o scoala laughing
Aia is angajeaza cetatenii lor care fac scoala acolo si latesc pentru asta, tu sa dai cu matura, sa culegi capsuni vorba cuiva nai nevoie de scoala laughing
Vrei sa faci o facultate si apoi sa mergi in alta tara sa lucrezi? Sfatul meu este sa mergi in acea tara sa afci facultatea acolo, asa o sa lucrezi, daca afci o facultate in ro si te duci mai stiu eu unde, s-ar putea sa nu fie luata in sama de aia.

| Clorox a răspuns:

Stii limba? Ai neuroni functionali sa te descurci singur si sa gandesti pentru tine?
Intrebarea asta e prea vaga, trebuie sa fii mai specific.
A lucra ca ce? De la ce suma la ce suma vrei sa varieze salariul? Ce domeniu?

| Zuzu1991 a răspuns:

2 clase si te duci la cules de capsuni... in afara tarii