| Vladutz1986 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmez pentru a ajunge sa lucrez pe platforma petroliera?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

U.P.G.Ploiesti,Facultatea de Inginerie a Petrolului si Gazelor; Universitatea Bucuresti, Facultatea de Geologie si Geofizica.

| Vladutz1986 explică (pentru Mihaela1964):

Si sa inteleg ca daca as termina UMC-ul de exemplu (eu fiind din Constanta) nu am nici o sansa de a lucra pe platforma nu?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Vladutz1986):

N-am spus asta, orice e posibil, dar specificul unei platforme marine este forajul sondelor sau /si extractia de zacamnite de hidrocarburi.

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Universitatea de petrol si gaze de la Ploiesti, este singura din tara cu acest profil.
http://www.upg-ploiesti.ro/