| Darius560 a întrebat:

Vreau sa va intreb daca pot intra la liceul militar daca am pectus excavatum(pieptul înfundat). Nu am probleme respiratorii, dar nu știu dacă o sa trec vizita medicală.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Consulta tabelul de mai jos, nu am gasit dupa acest termen pectus excavatum, dar te anunt asupra faptului ca termenul Pectus excavatum este cunoscut sub denumirea de stern infundat nu piept infundat
acesta este tabelul cu baremurile medicale https://www.academiadepolitie.com/......n_2023.pdf

| Violleta2022 a răspuns:

Pai aceea este o deformare congenitala (asa te-ai nascut) si nu vei putea fi aprobat, chiar daca acum la joaca sau la mers nu-ti afceteaza plamanii sau respiratia, dar la lunile de instructie intensa in armata ori la zile de mars fortat, pe zeci de km, poti sa colapsezi.
Nu cred ca tu esti elibil pentru armata sau pentru un serviciu militar.

| sierra1 a răspuns:

Sorry, nu treci de medical, orientează-te către un liceu teoretic (dacă te duce...)

| Darius560 explică (pentru sierra1):

Nu stiu ce sa fac, am auzit păreri mixte. Stiu câțiva băieți care sunt la lm și au aceeași problemă. Plus ca am vazut criteriile de declarare apt/inapt si nu zice nimic de pectus excavatum.