| Utilizatoare123 a întrebat:

A folosit cineva var/vopsea pentru faianta in baie/bucatarie? (exista, speciala pentru aceste suprafete)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Sunt intr-un grup de Facebook unde au folosit multi astfel de vopsea.Caut si revin cu linkul.

Las aici, sunt experiente ale oamenilor din 3 grupuri, doar ca trebuie sa derulati prin postari (unele sunt cu faianta vopsita la bucatarie, altele la baie).
https://www.facebook.com/groups/541135049319080/search/?q=faianta%20vopsita
https://www.facebook.com/groups/168087560648977/search/?q=faianta%20vopsita
https://www.facebook.com/groups/415560641979091/search/?q=faianta%20vopsita

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe faianta adereaza vopseaua pe baza de ulei.
Faiana NU se vopseste, doar se inlocuieste sau pur si simplu se da jos si se reface tencuiala si gletul.

| Utilizatoare123 explică (pentru Bula):

Https://traget.ro/......pearl.html
Daca omul spune ceva, e culmea cum cineva se gaseste sa spuna contrariul fara sa se informeze...
Aceasta vopsea e recomandata de un zugrav cu experienta si e pe baza de apa.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Incearca sa-ti vopseti faianta din baie cu ea!
Va fi frumos rezultatul (dupa 2-3 ani). big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Zugravul acela cu experiență a folosit vopseaua acum 10 ani, ca sa poată garanta? Așa, au apărut n materiale care promiteau marea cu sarea, dar nu erau bune de nimic. Nici eu, ca meseriaș, nu am auzit de ea încă, deci nu se știe, e ceva nou pe piata. Care în timp se va vedea daca e bun sau nu
Regula in meserie e că faianța nu suporta nimic pe ea, cu orice ai da, nu tine. Cum spunea și Bula, doar vopseaua de ulei mai are ceva șanse, dar e discutabil. Depinde și de vopsea.

| Utilizatoare123 explică (pentru cristi202):

Nu e o chestie noua, am facut mai multe cautari pe forumuri si lumea zice ca a rezistat si 4 ani. Mai trebuie retusat in locurile cu caldura/umezeala in timp. Iti dai seama ca nu e o solutie pentru totdeauna, nu asta caut, ci un refresh pentru ca deocamdata nu am suficienti bani dar in 4-5 ani minim sigur ca imi pot renova camerele

| cristi202 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Eu lucrez in domeniu, și abia prima oara aud de așa ceva...
Daca e ceva de moment, sa tina pana refaci totul, atunci poate e ok.

| Utilizatoare123 explică (pentru dullcat):

Wow, multumesc mult.

| dullcat a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Cu placere.Am asteptat si eu sa vina primavara ca sa pot vopsi un dulap de pal. laughing Evident, nici asta nu se face, conform celor care cunosc, si totusi am preluat ideea tot din grupurile de mai sus. E mult mai ieftin si mai eco asa pe termen lung decat sa arunc mobila si sa iau altceva. Deci succes si spor sa avem la vopsit!

| Utilizatoare123 explică (pentru dullcat):

Da, si eu sunt pro reconditionare, e si relaxant, poti fi creativ cu culorile/ceva desene happy merci, spor si tie!

| relian a răspuns:

Da sunt vopsele pentru faianta, mergi la magazin si intrebi. Chestia este sa urmezi instructiunile, trebuie sa cureti suprafetele f bine. Merge si sa lasi jegul pe faianta si sa dai peste, merge sa dai si pe cada de tabla emailata daca ai asa cada, poti lasa si acolo jegu si sa dai cu vopsea laughing dar dupa vreo 2ani se ia si apare jegu la suprafata laughing

Deci daca cureti f bione suprafatele, le degrsesezi bine, atunci iese parfum happy
Nu te lua dupa "profesionistii"de pe aici care zic ca nu merge ca nu iese bla bla, astia is cirpaci nu meseriasi, se dau si ei mari cunoscatori.
Unde sunt eu asa se procedeaza tot timpul, mai alels la aptm unde se inchiriaza, nu sta nimeni sa scoata cada, ceramica de pe pereti sa puna alta.
Vine unu da cu vopsea speciala pentru asa ceva si zici ca e nou acum pusa faianta laughing
Dar cum am spus, astia pe aici nu cutrata nimic, nu le pasa, ei vopsesc, manageru vede cai vopsit n-are treaba.

Daca ar curata si ar degresa bine suprafetele iese cum zic, ca nou totu si tine si mult timp.
Cristi, bula astia da profesionisti laughing. Mergi cum zic la magazine si intrebi acolo ce vopsele sunt, spui ce vrei sa vopsesti si te lamuresc aia.
Dar te asigur ca exista vopsele speciale pentru ce cauti tu.Eu nu-s meserias, dar locuiesc la aptm cu chirie si vad ce se face.Am si un amic care chiar a lucrat la asa ceva, asta facea toata ziua, vopsea cazile si faianta de la baie, deci vopsea

| anonimg a răspuns:

Nu știu dacă a inventat cineva așa ceva. Dar și dacă există, trebuie să fie extrem de scumpă.
Cel mai ieftin cred că dai faianța jos și îndrepți peretele cu glet dacă nu îți mai place faianța veche.