| cristi202 a întrebat:

Am cateva placi de rigips pe care le-am depozitat gresit, si s-au curbat. Mai e vreo sansa sa le indrept?

Sau incaperea ce am de gind sa o fac cu ele o fac rotunda? happy

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

"Cred ca am sa le intorc invers, asa cum s-au strimbat, sa isi revina la loc" - şi apoi le vei arunca. happy
Le umezeşti puţin (nici de cum "fleasca"), le pui orizontal pe o suprafaţă dreaptă (dacă nu e faci un carcas de lemn, între scânduri max. 50 cm) de asupra cîteva scînduri şi eventual o greutate.

5 răspunsuri:
| Sarcopt a răspuns:

Îndreaptăle punăndule dacă nu sunt foarte curbate. Începi cu negrese de la un capăt şi mergi treptat cu ele spre celălalt capăt

| KNST a răspuns:

Cristi, le mai poti indrepta numai daca le uzi fleasca, lasandu-le apoi la uscat. Lucru migalos si de durata, plus ca nu vor mai fi la fel de bune. Pe de alta parte, le poti monta si asa, daca raza curburii nu este prea pronuntata. Ce sa zic, depinde de tine. happy

| cristi202 explică (pentru KNST):

Raza e destul de mica, deci curbura e mare, de aia am zis ca pot face o camera rotunda happy. Cred ca am sa le intorc invers, asa cum s-au strimbat, sa isi revina la loc. E bine ca mai am cateva luni pana sa le pun. Poate se mai indreapta.

| cristi202 explică (pentru iurii75):

Multumesc mult! Am sa incerc asta. Multumesc si pentru avertisment, probabil ca distrugeam placile daca la intorceam invers.

| iurii75 a răspuns (pentru cristi202):

Succes.