| simina a întrebat:

Am cumparat in vara un smochin cu fructe mov si acum au inceput sa-i cada frunzele rapid.Va rog stie cineva cum se ingrijesc plantele acestea?

2 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Nu are nimic smochinul, daca la-i tinut in incapere si temperatura din iarna a fost pana la -10 -14 grade. eu am 6 smochini plantati in curte si gradina, rar cand ii protejez peste iarna, mai ingheata din ramuri care sunt firave, primavara le fac toaletarea si ei se dezvolta in continuare, o singura data, intr-o iarna cand a fost temperatura -20 grade au inghetat numai partea aeriana, din radacina au pornit alti vlastari, care acum sunt mari produc de multi ani smochine.