| anonim_4396 a întrebat:

Am niste petunii in ghiveci si as dori sa stiu cum sa obtin seminte pentru anul viitor.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu merita sa cresti petunii din seminte daca nu ai conditii speciale, sunt foarte gingase si cresc greu, este foarte usor sa le cumperii gata inflorite, am incercat si eu acest experiment dar am renuntat.

daniela
| daniela a răspuns:

Aduni semintele care se colecteaza in partea inferioara a florii in palnie

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cand florile se usuca aduni semintele, le pastrezi intr-o punga de hartie(eu pastrez semintele in pachete de tigari, scriu pe fiecare ce flori sunt).

| kh1ss a răspuns:

Aduni semintele cand sunt ''bine coapte''...adica in momentul cand se usuca floarea se mai lasa cateva zile sa se usuce bine si apoi scuturi bine floarea. Nu e greu