| Ilinca_Mihai_Alin_1991 a întrebat:

Am o masina de spalat care nu mai functioneaza din cauza programatorului...dar motorul merge.....intrebarea este; CUM FAC SA PUN ACEL MOTOR PE DIRECT SA FUNCIONEZE EXACT CA O MASINA DE SPALAT MANUALA.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fie 3 fire care intra in motor. Unul (de obicei maro) este masa sau impamantarea si unul trebuie sa fie faza sau nulul. Daca ai putine cunostinte de elctrica poti lipi acele fire si va merge. ATENTIE! Trebuie izolat ca lumea altfel poti produce o nenorocire.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu ti-as recomanda.In primul rand n-o poti alimenta cu apa, nu pot functiona etapele normale-spalare, limpezire, stoarcere-pentru ca toate sunt activate prin releele aflate in programator.Mai bine o dai unui specialist care sa-ti puna unul nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci leagatura pe direct, intrerupi tot ce duce la programator si gata, ai grija sa legi si al treilea fir, impamantarea laughing ca eu am uitat de el si m-a dat curu de pamant de cateva ori laughing) Dar nu e de ras, daca esti mai sensibil....Doamne fereste!

| manuel72 a răspuns:

Astea cu pusul pe direct is basme, e valabil daca vrei sa-ti construiesti un polizor, dar nu crezi ca va scoate fum motorul ala cand va trebui sa invarta la putere maxima o cuva plina de apa si haine?