| anonim_4396 a întrebat:

Am primit acum doua zile o zambila olandeza. dupa ce trece floarea ce fac.as vrea sa o am si la anul dar nu stiu cum sa o pastrez.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

O scoti din poamant si o pastrezi ca pe ceapa uscata. Daca pe la sfarsitul lui ianuarie o pui intr-un vas cu apa in care sa ajunga numai mustatile bulbului, pana in martie ai floarea in casa.

| fabiola a răspuns:

Eu am lasat-o in jardiniera si in primavara cand am udat pamantul au reaparut frunzulitele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa ce se usuca partea verde si ramine doar un mot mai uscat, o scoti din pamint si o pastrezi pina la toamna urmatoare chiar catre intrarea in iarna, dupa care o replantezi, ma refer la ghiveci, daca o pui afara o plantezi inainte sa inceapa inghetul.