| Sam5556 a întrebat:

Am spart o bucată din soba din teracotă și aș vrea să știu cu se se lipește la loc

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se lipeste cu pamant galben amestecat cu apa(un fel de lut). Spor.

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai sigur cu BISON - Epoxi Universal bicomponent.
Gasești la Hornbach, Dedeman, Bricostore, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Ciment pentru tencuiala, in care pui si ceva aracet.

| siriusblack98 a răspuns:

Soba se lipeste cu pamant galben amestecat cu apa.Nu cu aracet sau beton cum vad prin comentarii rolling on the floor

| Arthiom a răspuns:

Soba de teracota se lipeste numai si numai cu lut din pamant galben. Daca folosesti ciment o sa crape si o sa cada, daca folosesti alti adezivi oricat de puternici ar fi, nu adera pe teracota si lutul deja existent, si o sa cada iar. Deci lut.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva utilizatoarei KatyEscu (eu am blocat-o) sa-si puna ea beton pe cap. Cum dracu sa pui beton la teracota?! Unde a vazut asa ceva?

| Hsondvd a răspuns:

Pai normal dar ai grija sa nu fie inflamabil

| PsyhoChild a răspuns:

Amesteci intr-o galeata pamant rosu cu apa pana se omonegizeaza, iar apoi cu pasta sau lutul (cum vrei sa-l numesti) lipesti acea bucata inapoi.Ca sa o lipesti trebuie sa pui bucata aceea cum era inapoi si sa ungi cu degetul printre crapaturi, dar ce nu a mentionat nimeni este faptul ca acea bucata ar trebui cel mai bine schimbata deoarece daca este sparta pe jumatate sa zicem pamantul nu o va tine prea mult. Aplici pamant rosu doar printre locurile acelea dintre placi, nu e prea bine sa il aplici la placile sparte.

| gabicoo a răspuns:

Cheama pe cineva priceput. Nu te apuca de unul singur ca nu reusesti.
Spui ca ai spart " o bucata din soba de teracota" la ce te referi? Ai spart doar placa de teracota ornamentala de la suprafata sau ai spart / darâmat si șamota din interior.
Teracota ornamentala de la suprafata daca ai spart-o fara sa afectezi șamota din interior fie o înlocuiesti daca ai rezerva fie o lipesti. Te duci la un magazin specializat ( gen Dedeman, Bricodepot, etc.) si cauti adeziv pentru sobele de teracota rezistent la temperaturi mari. Nu folosi ciment deoarece crapa in momentul in care se incalzerte soba. Poti folosi și banalul lut ( pământ galben) amestecat cu apa și un pic de aracet dar nu stiu cat te va tine.
Daca ai reusit sa darâmi și șamota din interior trebuie sa chemi un sobar priceput.
Succes
happy

| Arthiom a răspuns (pentru Salontanul):

Mama omida probabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Beton armat, nu orice fel de beton! tongue