| stefanuti a întrebat:

Am un bboiler thermostahl si mi s-a spart nu stiu ce pot sa fac se mai poate face cine ma poata ajuta unde se poate repara undeva in zona brasovului multumesc antincipat dau fundita

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Poţi încerca şi singur. Dacă nu iese nu e nici o problemă fiind deja defect. Scoţi din priză boilerul apoi închizi robineţii de la boiler şi desfaci furtunul de apă caldă şi cel de apă rece. Pui un vas pentru a colecta apa din boiler care va începe să curgă prin furtunul desfăcut, apoi împreună cu un prieten dai jos boilerul. Îl desfaci încet şi scoţi rezervorul afară, atenţie la instalaţia electrică care nu trebuie afectată.
După ce ai scos afară rezervorul de apa, se poate uşor vizualiza locul pe unde pierde apa şi se pot lua măsurile necesare. Se poate suda, lipi, sau eventual schimba garnitura dacă acolo e problema.
Succes!

2 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Da am incercat si eu sa repar unul unde sudam se spargea in alta parte de lipit nu vad ce solutie ca nu tine la apa si presiune si dac este cu boilarul este inbracat in sticla ai pus-o poate ai garantie si til schimba

| cameo a răspuns:

Se poate suda dar nu te sfatuiesc e vorba de presiunea de siguranta 10-15 bari nu cea de lucru 3bari ar putea fi garnitura