| HoratiuAlin a întrebat:

Am un iaz 50x30 m populat cu crap,ten,novac,sanger, Caraș.Am o pompa de aer, o pompa de apa și iazul se alimentează prin panza freatica din Someș care este la 5 metri.Apa este verzuie și zilnic mor 5, 6 pesti ten sau sanger au Caraș. Crapi nu am găsit morți.PH 8,5 nitriți sub 0.3 mg. Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi pentru tratarea apei, mulțumesc.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Din ce spui, culoarea pare să fie dată de alge

https://ro.garden-landscape.com/......water-4763

și lipsa de oxigen suficient in apă ar putea fi o problema

| mihai69 a răspuns:

PH-ul trebuie să fie în jur de 7; apa ta e cam leșioasă pentru bieții pești.
Există corectori de pH pentru piscine - nu știu dacă sunt ok pentru pești, dar poți întreba.
Eu aș pune și o filtrare cu UV, dar la câtă apă aia colo... cred că te costă enorm.

| relian a răspuns:

Nu cred ca apa este de vina. Poate pestii aia sunt bolnavi, au si aia bolile lor.
Ce descrii tu aici e ditai apa, ai jumate de stadion de fotbal de apa, nu cred ca ai nevoie sa tratezi acea apa. Cel mai bine este sa oxigenezi, cam aia ar fi tot ce trebuie sa faci la volumul ala de apa.

Spui ca ai pompa, dar ce pompa ai? Ar fi buna si o fintina arteziana, aia ar baga destul oxigen in apa aia.
Am vazut asa iazuri si mai mici cu de toate in ele si nu face nimeni absolut nimic.
Sint pesti colorati, galbeni, rosii, pasari, dar iaz poate nici la jumate din ce ai tu, nici macar pompa de nici un fel nu au.
Este linga mine in interiorul unui complex de aptm, cum zic pestii aia ies la suprafata, nu se sperie, vine lumea si le da de mincare.Sint rate de toate neamurile acolo salbatice, nici ala nu fug laughing
Daca apa este verzuie o fi de la alge.Cel mai indicat este sa cauti pe net si sa intrebi pe cei care au crerscatorii de pesti, aia is mai in masura sa iti dea un raspuns mai bun.