| florin_7920 a întrebat:

As vrea sa stiu daca trandafiri imperiali merg in zonele reci sint MM.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Daca ii ti in sera merg oriunde

7 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Sunt o impatimita a florilor, dar sincera sa fiu nu stiu care sunt trandafirii imperiali (am cautat si cu google, dar nimic). Daca imi spui poate pot sa te ajut, eu stiu de trandafiri nobili. Eu am cativa trandafiri in gardina si cativa butasi pusi sa se prinda.
Din cate am citit eu, trandafirii trebuie sa aiba mult soare.
Ai mei au fost infloriti si in decembrie, chiar si sub zapada pentru ca sunt pusi in fata casei unde este toata ziua soare.
Uite am aici un album cu florile mele si trandafiri:
http://taisia.sunphoto.ro/Florile_mele

| tee a răspuns:

Daca face parte din familia roselor, eu cred ca rezista si in zone mai reci, dar iarna trebuie protejat de inghet cu pamant, sau o alta metoda care ofera putin mai multa protectie dar care este rar folosita la noi pentru ca temperatura nu este atat de scazuta, consta in incercuirea tufei cu un manson de gard de sarma; acesta se umple cu pamant si cu material organic. Avantajele acestei metode este ca tine pamantul sa nu se imprastie pe timpul iernii...
citeste aici mai mult: http://www.gradinamea.ro/Trandafirii_toamna_2937_543_1.html
Cum a zis si mg, o fotografie ar fi mai edificatoare.

| octavianpas a răspuns:

Despre: Trandafiri

Aparut acum 35 de milioane de ani, trandafirul a fost simbol de dragoste, de frumusete, de razboi, si de politica.
Trandafirul este cea mai intalnita floare in poezii. Este floarea cea mai des asociata cu cel mai frumos sentiment: dragostea. Nici o alta floare nu este atat de iubita, in toate culturile, precum trandafirii.
Stiai ca:
Sunt preparate culinare in a caror compozitie se folosesc petalele de trandafir?
In Zambia, trandafirii detin 80% din pamantul cultivat?
Despre cea mai batrana planta de trandafir se crede ca are 1000 de ani si continua sa infloreasca pe zidul Catredalei Hildesheim din Germania?

Citat: "As prefera sa am trandafiri pe masa decat diamante la gat." (Emma Goldman)
Eu am asemenea trandafiri in gradina si sunt din Suceava.Deci rezista.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Florin / poti pune undeva o poza, sa vad si eu ce trandafir este?

| florin_7920 explică:

Tee in portugalia am vazut asemenea trandafiriau o floare foarte mare iar in limba portugheza poate ar insema si regali, nu sint as in limba portugheza iar cineva mi-a zis ca doar in sera merg la noi.Frumosi numai bine.

| florin_7920 explică:

Stiu ca o fotografie ar fi cea mai in masura sa va demonstrez, dar nu am si eu am cautat pe google, dar nu am gasit nici macar o descriere soiu exista si il astep zilele astea din strainatate. Am intrebat fiidca maramuresu e o zona rece si eu am pierdut multi trandafiri din cauza inghetului va multumesc mult pentru colaborare.