| adela_g a întrebat:

Azbestul este daunator? Stiam ca este cancerigen dar la noi in tara sunt multe case cu acoperis de azbest.

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Azbestul (grec. ἄσβεστος, asbestos, =„durabil") este un termen pentru minerale fibroase din grupa răspândită a silicaţilor. Este denumit azbest forma fibroasă a Riebeckitului din grupa amfibolilor, a blendei (numit „azbest albastru", a „Chrysotilului" din grupa serpentinelor, (azbest verede) sau „Gruneritul" (azbest brun).

Mineralul este foarte rezistent la temperaturi înalte, la acţiunea acizilor, fiind un izolator excelent, fiind în trecut folosit pe scară largă în industria de construcţii, în producerea izolatoarelor electrice şi termice în industria navală, industria cauciucului.

Datorită descoperirii ulterioare a pericolului pe care-l prezintă pentru sănătatea omului, şi anume a efectului cancerigen a fibrelor de azbest, folosirea lui a fost interzisă în unele ţări, şi în întreaga UE, această măsură cauzând probleme financiare la îndepărtarea lui completă.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azbestul este intr-adevar daunator si in occident a fost interzis. Nu stiam ca la noi se mai vinde dar nu m-ar mira.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii faceau izolatii la interior cu folii de azbest. Alea sunt foarte daunatoare. Daca locuiesti intr-o astfel de casa risti sa te imbolnavesti. Totusi, la noi nu se prea izolau astfel casele, mai bine spus, nu se izolau deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un... de azbest nu mai faceti tampeni de site-uri cand omul are nevoie de un referat despre el

| Camelia a răspuns:

Azbestul nu este daunator decat daca placile se crapa, macina sau atunci cand le schimba pentru ca ele in sine nu sunt cancerigene dar praful pe care il fac si pe care il poti inhala ramane in plamani si iti poate face rau in timp. Trebuie totusi sa fie mai mult praf ca sa patesti ceva. De aceea cei care muncesc in fabrici care produc asa ceva risca sa se imbolnaveasca. Stiam ca este una la Turda dar parca vroiau sa o inchida.