| LoOvE a întrebat:

Buna!

Am o floare de vreo 3, 4 ani si am observat ca de acum o luna tot ii cad frunzele(nu stiu cum se numeste floarea, dar are niste frunze subitir si lungi)

Din ce cauza ii cad? Am observat ca si galbene si verzi daca ar fi tot cad? Poate asa se inampla iarna?

Daca nu, ziceti-mi ce as putea sa-i fac ca sa-si revian.
Mai are doar 20 de frunze.

Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Dac cred ca este dracena si la a mea au cazut multe frunze dar acum s-a oprit caderea lor
aseaz-o la lumina si nu o uda prea tare ca ii putrezesc radacinile

incearca sa vezi daca nu are viermisori la radacini sau nu mai are loc pentru radacini daca nu ai mai schimbat ghiveciul si pamantul de cand o ai

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca are frunze subtiri si lungi? este posibil sa fie Dracena. Da cautare pe google si vezi daca seamana cu planta ta si atunci afli si cum sa o ingrijesti

| ksuper31 a răspuns:

Asa se intampla la unele flori din cauza schimbarii climei.In ultima saptamana a fost destul de cald, ne fiind obisnuit acest lucru.Deci,in concluzie e din cauza climei.Imi pare rau, dar nu stiu cum ai putea sa o ajuti.wave

| costiculita a răspuns:

Pune un pahar cu bere in loc de apa o data la trei zile pana isi revine, vorbesc serios