| Twerkgirl a întrebat:

Bună, am primit un mini frigider din Germania marca Exquisit, ideea e ca nu stiu pe cât trebuie reglat ca nu mai congeleze. Are de la 0( care e of-ul) până la 7. Am reglat la 1 a înghețat, am reglat la 7 a înghețat.
Imi puteti explica cum sa reglez?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poate ca este comgelator si nu frigider cum spui tu.Deci nu ai ce regla, probabil este un congelator micut.
Daca insa este frigider si ingheata, inseamna ca pierde freon, o sa inghete pana cand pierde destul, astfel incat n-o sa mai inghete nimic, n-o sa mai raceasca deloc.

Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine daca ai indica si MODELUL aparatului.

Pune un termometru in aparat, iar termostatul pozitioneaza-l pe "1".
Daca temperatura interioara coboara SUB -10 grade C, atunci este congelator, deci este normal sa inghete.

Daca temperatura este intre ö si -8 grade, atunci este frigider (si nu congelator) si cu termostatul reglat pe pozitia 1 ingheata, atunci are termostatul defect.
Se poate schimba cu alt termostat de frigider cu bimetal, preferabil cu unul de marca (chiar scos dintr-un frigider folosit, care are alt defect. Nu recomand schimbarea cu termostat turcesc sau chinezesc, fiindca se defecteaza rapid!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Regleaza l pe 2 ca sa numai inghețe, este si frigider sau doar congelator?