| alexandrumbk a întrebat:

Buna ziua am o intrebare am pus role pe scuter de 3.5 gr si cineva mi-a zis ca trebuie reglat carburatorul ca are amestecul prea bogat ca scoate fum si nu prea trage cum reglez carburatorul si ce reglez? Multumesc!

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca scoate fum negru si nu trage prima oara vezi sa fie uleiul schimbat, filtrul de combustibil, si apoi carburatorul are un surub sau doua in functie de modelul de scuter, de obicei 2 suruburi si din acele 2 suruburi se regleaza, daca nu stii cum se face asta du-te la un mecanic prima oara sa iti arate si apoi o sa te descurci si singur!

| alexandrumbk explică (pentru FurtunaDiesel):

Inainte mi-a mers am avut role de 7 gr pe el si fugea era normal si nu traga iar normal dar cum? cu role asa usoare ce reglez aerul si mai are un surub nu?big grin multumesc!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru alexandrumbk):

Da, aer si combustibil!

| paulthegame a răspuns:

Ma fi atent la asta e la drujba da principiul e la fel :http://www.youtube.com/watch?v=atSjxIkN1nI&feature=plcp

| Bujie007 a răspuns:

Scuterul e in doi timpi? Daca e in doi timpi si scoate fum e bine, dar sa nu fie prea mult fum sau prea negru.Eu am scuter in doi timpi si mai repar si scutere la mine in oras.Si crede-ma ca am experientahappyBafta!

| alexandrumbk explică (pentru Bujie007):

Da e in doi tmpi e bine sa scoata fum da dar nu trage si am rolele destul de usoare crying

| Bujie007 a răspuns (pentru alexandrumbk):

Frate,nu te baga la reglat carburator, du-te la cineva care se pricepe...pentru ca si la mine vin multu sa isi repare scuterul din cauza ca au umblat la carburator si nu mai merge cum trebuie....BAFTA!