| anonim_4396 a întrebat:

Intr-un final mi-am achizitionat bichonul dorit.Il am de o saptamana.
Este un bichon maltez mini-toy,baietel, pe care il cheama Toto.Are 8 saptamani, iar in curand trebuie sa ma duc sa-i fac al doilea vaccin.
Eu ii dau Royal Canin Starter.Doctorul veterinar mi-a recomandat aceasta marca pana pe la 10 saptamani,apoi pot incepe cu alta marca(gen Hills, Purina ProPlan).Nu il scot afara pentru ca stiu ca nu are voie pana pe la al 4-5-lea vaccin.Doctorul a spus sa nu il spal nici pe blanita.I-am luat un sapon pentru blana alba,dupa cum am zis, il vom folosi dupa 4 lunite.
Aveti si voi un bichon? Imi puteti da cateva sfaturi? Adica, daca ce fac este bine.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "4 lunite?"
Vrei sa spui ca are 4 alunite, cumva? Unde?

| Anapanda a răspuns (pentru Violleta2022):

4 luni e asa greu sa iti dai seama?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anapanda):

Imi pare rau, dar lunile sunt LUNI, nu lunite.
Nu am cum sa-mi dau seama daca pocesti cuvintele.

| ilinca2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi pare rau ca nu ai inteles! Dar nu m-ai ajutat cu nimic pana acum.

| Anapanda a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai auzit ce e ala diminutiv? Si in orice caz daca era sa fie era scria direct alunite nu lunite, si din cate sriu eu cainii nu alunite?

| Rorry a răspuns:

Da, iti pot da cateva sfaturi: 1. renunta la royale canin, e otrava curata! 2. ai grija unde il lasi sa stea, sa nu stea direct pe parchet sau gresie, racesc usor! 3. pana nu termina toate vaccinurile nu trebuie nici spalat, nici scos afara, cum ai zis si tu. 4. nu stiu ce ai mai vrea sa stii, dar cresc caini de 18 ani, deci orice vrei sa stii...te pot ajuta