| CristiB93 a întrebat:

Am un put de 35 de metri cu pompa sumersibila, se tulbura apa foarte des, o data la 2 3 zile. Cum s-ar putea rezolva problema asta?

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Fara pompa in put, sau cu o alta pompa de test daca poti sa incerci, e foarte posibil sa fie sursa putului sau ceva cu putul in sine care iti tulbura apa.

| siriusblack98 a răspuns:

N-are treaba pompa, cum zicea cineva mai sus.De vina este sursa raului subteran din care extragi tu apa.Eu am un put la casa de la tara din care daca nu extrag apa deloc 2-3 zile, miroase oribil a sulf, efectiv iti vine ameteala.Din cauza asta am decis sa nu-l mai folosim.

| antimulte a răspuns (pentru siriusblack98):

Si daca ii atinge peretii caminului din cauza vibratiilor? Poate fi orice cauza trebuie eliminate pe rand sau cobori acolo sa vezi ce are... Imi plac certitudinile astea gratuite nu are treaba...

| siriusblack98 a răspuns (pentru antimulte):

Ma omule, tu ai vazut vreodata in viata ta cum arata o submersibila? Sau ai vazut cum arata un put obisnuit? Sau ai un put cu o submersibila in el? Ai vazut tu vreodata put pe latimea unei submersibile? Ce spui tu este o aberatie totala. Abtine-te ca esti paralel cu subiectul. Daca ar fi dupa tine si-ar lega un bolovan de gat si s-ar arunca in put ca sa ajunga la cauza apei tulbure. Evitati sa va mai bagati aiurea in seama cand nu stiti nimic.

| CristiB93 explică (pentru siriusblack98):

Si tu recomanzi sa trag cat mai multa apa ca sa se limpezească?

| siriusblack98 a răspuns (pentru CristiB93):

Da.Eu asa zic.Si pe langa asta sa scoti cateva galeti de apa zilnic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca puțul a fost forat de curând așa se întâmpla pana își formează loc unde sa se strângă apa. Ca sa se formeze mai repede pompați apa si aruncati-o, prin tulburarea apei, pământul se elimina odată cu apa si locul respectiv se mareste in volum. Când ajunge suficient de voluminos atunci apa fiind multa se limpezește. Nu stiu se explic in termeni tehnici dar cred ca ai înțeles.

| CristiB93 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Are un an, pana acum nu sa tulburat

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CristiB93):

Probabil pereții căminului format s-au prăbușit si astfel apa se tulbura. Pompează mult pana se elimina tot malul format. Apa care izvorăște daca nu este consumata ea stand imbiba pereții care atunci când e pompata se tulbura datorita miscarii apei care spala pereții. Si astfel locul respectiv se mărește in volum.

| CristiB93 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Deci in afara de a trage cat mai multa apa nu prea e altceva de facut?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CristiB93):

La mine in sat s-a prăbușit pereții căminului de a îngropat si pompa si nu a mai putut fi folosit puțul respectiv. Pompează multa apa pana se elimina malul desprins si pe urma o sa se limpezească.