| Vero1 a întrebat:

Are cineva Dracaena sanderiana (Bambus norocos)? Cum o ingrijiti? Cand si cum o udati? O lasati sa stea direct la soare? Cam asa arata:
http://www.worldofstock.com/slides/NPF8193.jpg

Eu am primit-o cadou si nu stiu nimicdespre ea si as vrea sa imi spuneti voi, daca stiti si daca aveti pentru ca pe net unii spun ca trebuie sa stea la lumina directa, altii spun ca nu trebuie sa stea la lumina directa.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

In link nu se vede nimic...este o planta extraordinara, sta oriunde o asezi, rezistenta iarna in casa, vara afara, daca ai primit-o schimba-i vasul in unul mai mare si pamantul, lasandu-l si pe cel pe care il are, ai grija ca in pamant, sa stea numai radacina, exact cat sta acum in vasul primit, trebuie udata doar atunci cand s-a uscat pamantul din vas, altfel putrezeste radacina si o pierzi, vezi acest lucru daca se ofileste. Eu mi-am mai cumparat una saptamana trecuta, este deosebita decat celelalte pe care le am, frunza este alba cu margine verde, foarte frumoasa, am schimbat-o in alt vas si am pus-o afara pe balcon la soare.

3 răspunsuri:
| oargamarina a răspuns:

Eu am unul i-l tin in apa nu-i schimb prea des apa pentru ca nu ie bine pune-o la lumina si caldura

| LoveMusic a răspuns:

Da.Trebuie să stea la lumină directă, să aibă apă şi să nu aibă pământul deteriorat.

| Ralucutsa a răspuns:

Eu am unul.
Sta pe un burete.
Trebuie zilnic sa ii schimbi apa din burete si sa nu o lasi la lumina directa.Se ofileste.De aceea este ff bun pentru locul de munca.