| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
As vrea sa întreb dacă știe cineva regulile exacte pentru construcție unei case. Vecinul meu are o lățime a terenului de 10 m și a început sa construiască fără a ma anunta. Eu știu ca lățimea minima este de 12 m.
Ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regulile exacte le gasesti in Regulamentul de urbanism al localitatii tale. Nu trebuie sa te anunte daca respecta acele reguli sau regulile de vecinatate prevazute de Codul civil, mai ales cele din art.611-616.
Vezi Regulamentul de urbanism, il gasesti la primarie.

regis
| regis a răspuns:

Lățimea minima e 8 m si se fac si excepții.
Regula legala e sa ai o autorizație de construire. Regula morala este sa îți vezi de proprietatea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există o prevedere, distanța între construcție și proprietatea ta, să fie respectată. În rest nu poț să intervii.