| personanon123 a întrebat:

Buna ziua, va rog a ma ajuta cu un sfat pentru a putea merge mai departe. Am nevoie de un sfat si indrumarea necesara pentru a putea rezolva o problema legata de casa si terenul lasate de bunicul meu tatalui meu, care la ora actuala este plecat din tara. Sa va explic despre ce este vorba in mare parte, intr-una din laturile terenului nostru, vecinul care este o ruda, profitand de faptul ca parintii mei sunt plecati din tara iar eu cu familia mea nu ne permite timpul a merge in provincie la casa cu pricina a inceput constructia unei case pe care a finalizat-o si mai nou a unui gard care este in prag de finalizare, problema care este ambele constructii sunt intrate pe proprietatea noastra circa 1 m latime pe 40 m lungime, l-am sunat pe tatal meu si momentan nu poate ajunge in tara pana spre toamna iar la telefon nu au putut sa se inteleaga doar au avut parte de o cearta, cand am fost sa-l intreb personal de ce a facut acesta constructie mi-a spus ca bunicul meu a fost de acord si i-a dat voie,, verbal,,. Va rog ce ma puteti sfatui si ce pot face pana la revenirea parintilor mei, acum mai nou vrea sa ajute un vecin care este legat de noi printr-un gard sa-i inlocuiasca el gardul si sa intre cam tot atat cat a intrat el pentru a fi in linie cu casa lui, acest vecin fiind o persoana foarte in varsta si copilul dansului fiind plecat din tara. Va multumesc din suflet si va rog sa ma indrumati la cine pot apela, zi frumoasa tuturor

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau sa-ti trimita o procura speciala, prin care te imputerniceste sa-l actionezi pe vecin in judecata pentru ocuparea abuziva a terenului si sa-l reprezinti in proces, inclusiv sa angajezi un avocat.
Procura speciala se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) s Romaniei din tara unde se afla tatal tau.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pntru a opri constructia trebuie cerut acest lucru prin judecatorie o ordonanta presedintiala. Asta are termen de judecata mic.
Acest lucru il poate face doar tatal tau sau un avocat.
Atentie insa: daca nu a avut loc dezbaterea mostenirii dupa bunic este mai greu.