| NicoletaNico21 a întrebat:

Am un antecontract de vânzare cumpărare pentru o casa care este deja construită insa nu este inca intabulată pe numele meu. Am văzut ca vecinul din spate vrea sa construiasca ceva pe limita de proprietate. A turnat deja o fundație acolo si nu știu sigur dacă vrea sa facă garaj sau foișor. Nu a respectat nicio distanță, este chiar pe limita de proprietate. Eu nu sunt de acord cu aceasta construcție, ce as putea face in acest caz? In cazul in care vecinul a cerut acordul constructorului(terenul ii aparține inca lui) eu pot sa fac ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In baza antecontractului nu ai devenit proprietar al casei si terenului aferent acesteia, astfel ca tu nu poti face nimic.
Cel care poate face este proprietarul actual al imobilului, respectiv sa-l dea in judecata pe vecin pentru a respecta distanta legala, de cel putin 2 m de limita proprietatii.
Daca nu o face poti renunta la cumpararea imobilului sau sa soliciti scaderea pretului.

| UserRo10 a răspuns:

Prima data vorbeste cu actualul proprietar impreuna cu vecinul. Daca nu ajungeti de comun acord cand se finalizeaza actele depui plangere la primarie pentru ca mai mult ca sigur nu are autorizatie