| StefaniaIoanaaaaaaa a întrebat:

Buna. Cum se îngrijește o orhidee. Eu am una și i s-a uscat tija pana la capăt, ii creste alta, trebuie sa ii pun ceva?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O pui intr-o tavita, o tii la semi-lumina soarelui (langa geam) si o uzi foarte putin (50ml apa), de 1-2 ori sapamanal, chiar si daca ramane doar tija fara flori. Dupa 2-3 luni va inflori din nou.

| Cherciumihai a răspuns:

Orhideele au nevoie de îngrijire specifică pentru a crește și a înflori în mod sănătos. Pentru a îngriji o orhidee, asigură-te că primește suficientă lumină, dar nu expusă direct la soare. Uda planta atunci când solul este uscat, dar evită excesul de apă. Poți folosi un îngrășământ special pentru orhidee o dată pe lună. Dacă tija orhideei tale s-a uscat, poți tăia partea uscată și să aștepți să crească una nouă. Fii răbdător și oferă-i îngrijire adecvată, iar orhideea ta ar trebui să se dezvolte frumos!