| Snicker a întrebat:

Buna,
De unde as putea face rost/cumpara condei pentru incondeierea oualelor?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Bunica mea lua o bucata de salcie si o crapa la un capat in crapatura aia introducea un tub subtzire din metal facut din capac de conserva si al lega cu fir de ata crucis ca sa nu cada din crapatura, poti pune si o bucata de tub dintr-o pasta metalica de scris daca se mai gaseste asa ceva aproximativ 2 cm lungime
apoi infierbanta ceara de albina si introducea condeiul si desena modele cu el pe ou
apoi asa incondeiat introducea oul in vopsea de oua
dupa uscare oul a fost sters de ceara cu o bucata de panza
se tzinea oul deasupra jarului sa se incalzeasca ceara apoi se strege si ramane desenul la culoarea cojiide ou

| Cristian_6815 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin condei, in mod normal condeiul este doar denumirea ce rezulta din pictarea oualelor cu vopsea, dar poate te referi al aptipilde lucru ce il gasesti in toate supermarketurile in apropierea sf pasti.

| danut a răspuns:

Se face (construieste), nu se cumpara.