| Geomire a întrebat:

Mi-am cumpărat astăzi un aragaz nou pe butelie. Si am observat ca in cuptor are 4 găuri de o parte si de alta a cuptorului, dar prin care se vede parchetul. Stie cineva pentru ce sunt acele găuri? Eu sincer, habar nu am..Nu ma pricep laughing mersi

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Acele orificii sunt pentru a intra aerul (oxigenul) necesar arderii (in cuptor).
Mai sunt inca cateva orificii in spate pentru iesirea gazelor arse.

Din aceste motive, aragazul trebuie asezat pe o suprafata neimflamabila (care nu arde), de exemplu pe faianta sau o placa metalica etc, iar pentru eliminarea gazelor arse se va monta o HOTA deasupra, cu iesire in exteriorul casei!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fara oxigen focul nu poate arde.

| Felys a răspuns:

Alea sunt gaurile prin care intra piciorusele de plastic care echilibreaza aragazul, cauta bine prin cutii ca trebuie sa dai de ele, sunt niste picioruse mici cu filet

| Iote a răspuns:

Pentru aer. Asa patrunde oxigenul la arzator.

| gigite a răspuns (pentru Iote):

Adica sa respire pentru foc!?

| Iote a răspuns (pentru gigite):

Tu esti din cei care isi fac temele pe TPU?

| Geomire explică (pentru Iote):

Doamne fereste ce om esti. Cata răutate sa ai in tine, te doare capul. Pur si simplu nu ma pricep si am cautat si pe Google, dar nu am gasit. Ce este rau in a intreba pe acest site daca nu stiu? Iisuse...

| Iote a răspuns (pentru Geomire):

Pai, daca ti-am explicat clar si tu nu ai inteles, ce puteam sa cred?
Chiar meriti sa ma manifest cu rautate cand va mai fi vorba de tine. Pazea!