| ClaudiuNicolaeStefan a întrebat:

Buna seara! Am un cuptor electric,iar deasupra lui este plita pe gaz de la butelie. Ideea este ca furtunul de gaz ramane in spatele cuptorului,nu am cum sa-l mut deoarece asa are iesirea, iar furtunul nu poate evita trecerea din spatele cuptorului. Inca nu am probat cuptorul, imi este frica sa nu iasa ceva rau din asta. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din desrcriere deduc ca un cuptor incorporabil, caz in care este suficient sa te asiguri ca furtunul respectiv nu intra in contact cu partea metalica a cuptorului, pentru ca evacuarea aerului fierbinte la cuptoarele incorporabile se face prin fata si nu prin spate.
Pentru mai multa siguranta, daca furtunul e unul gen cauciuc la interior si tesatura metalica la exterior, il poti inlocui cu un flexibil de inox, care nu va fi afectat de temperatura.

| aditimus a răspuns:

Cel mai bine poti izola furtunul dar si mai ideal ar fi eventual sa pui un furtun mai lung sa nu mai mearga pe langa cuptor