| Alinusi a întrebat:

Buna seara.
As vrea sa Izolez un coteț al puilor.
Ma gândeam la rigips sau osb.
Care din cele 2 izolează mai bine termic?
Cotețul este in exterior. Pot placa cu rigips si apoi polistiren?
Ce polistiren mi ati recomanda pentru izolat (bun izolator termic)

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Eu zic ca 10 mm sunt suficienti, mai ales daca nu trebuie sa prinzi suruburi in cant. Banuiesc ca vei prinde OSB-ul cu holzsuruburi, in structura deja existenta.
Nu ma pricep la prepelițe, nu m-as baga sa dau sfaturi cu privire la izolatie. La rațe, gaste si gaini l-am ajutat pe un prieten sa faca niste cotețe din OSB de 12, dar el nu le-a izolat. In final a trebuit sa suplimentam gaurile de aerisire, ca era prea cald inauntru. Dar na, gainile dorm fara probleme și in aer liber, de prepelite nu stiu.
Poate ar fi mai indicat sa pui doar OSB-ul, iar in cazul in care nu e suficient, poti placa ulterior cu un 2 cm.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vrei sa izolezi un cotet existent? In cazul asta nu ai nevoie de rigips sau OSB, ci de polistiren. De preferat extrudat.
Daca faci unul nou sau vrei sa il consolidezi pe cel vechi, de preferat ar fi sa folosesti OSB.
In ambele situatii, tine cont de ventilație, gainile au mai mare nevoie de aer proaspat decat de caldura. Penajul lor este un izolator foarte bun, probabil mai eficient decat polistirenul.

| Alinusi explică (pentru regis):

Cresc prepelițe la "sol". ( Adica acum le tin intr-un cotet la o înălțime de 1m, cu podea de osb si lateralele sunt din plasa rabitz).
De asta spuneam de osb, sa l prind sus si jos, iar peste el sa plachez cu polistiren.

| regis a răspuns (pentru Alinusi):

Nu prea e "la sol", dar da, cel mai bine ar merge din OSB.

| Alinusi explică (pentru regis):

OSB de 10mm este suficient?
La polistiren ce grosime mi ați recomanda?

| Alinusi explică (pentru regis):

Ca sa oua au nevoie de peste 10 grade si iarna. Pentru aerisire le am dacut deja o usa. Mulțumesc frumos.

| regis a răspuns (pentru Alinusi):

Eu zic ca 10 mm sunt suficienti, mai ales daca nu trebuie sa prinzi suruburi in cant. Banuiesc ca vei prinde OSB-ul cu holzsuruburi, in structura deja existenta.
Nu ma pricep la prepelițe, nu m-as baga sa dau sfaturi cu privire la izolatie. La rațe, gaste si gaini l-am ajutat pe un prieten sa faca niste cotețe din OSB de 12, dar el nu le-a izolat. In final a trebuit sa suplimentam gaurile de aerisire, ca era prea cald inauntru. Dar na, gainile dorm fara probleme și in aer liber, de prepelite nu stiu.
Poate ar fi mai indicat sa pui doar OSB-ul, iar in cazul in care nu e suficient, poti placa ulterior cu un 2 cm.

| cristi202 a răspuns:

OSB e mai mult lemn, deci tine ceva mai cald, nu prea mult.
Ai grija sa nu ajunga puii la polistiren. Cind sotia mea a dat drumul la ai nostri prin curte, un singur mic colt neprotejat din izolatia casei vecinului (spatele ei da in curte) a fost suficient ca in cateva zile puii sa produca dezastru in izolatia casei. Nu stiu de ce, dar polistirenul e o specialitate pentru ei. Da-le o bucata, si in doua-trei minute nu mai gasesti nimic

| Alinusi explică (pentru cristi202):

Cotețul este la 1m înălțime, cam greu de ajuns.
Ca polistiren ce mi-ati recomanda expandat /extrudat (ceva bun izolator termic).
Mulțumesc!
Seara frumoasa.

| cristi202 a răspuns (pentru Alinusi):

Cel mai bun izolator termic e cel extrudat, dar nu merita la un cotet, e mai scump decat cel expandat. La urma urmei, la case se face cu expandat.