| maphiotul a întrebat:

Buna seara.
Stiti careva care e diferența intre caloriferul electric si convectorul electric?
Care e mai bun și de ce? Si care e mai econom?
Emană vreo unul dintre ele puțin miros de ulei încins sau face vreunul puțină gălăgie când incălzește?
Avantaje/dezavantaje
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Caloriferul e un dispozitiv cu elementi care contin ceva ce retine si transfera caldura, de multe ori ulei iar convectorul e un dispozitiv care are o rezistenta si incalzeste camera prin convectie (aerul rece de jos e incalzit iar aerul cald incalzit, care e mai putin dens, se ridica). Convectorul nu are ulei sau altceva in el.

Prima diferenta e de greutate, caloriferele sunt mult mai grele si sunt greu de mutat daca ai covoare, convectoarele sunt mult usoare. A doua diferenta tine de alte functii pe langa incalzire, pe calorifer mai poti sa pui ceva la uscat dar pe convector nu ca nu mai incalzeste. Si nu in ultimul rand, caloriferul se incalzeste mai greu dar ramane cald ceva vreme si dupa ce e oprit, convectorul nu mai incalzeste dupa ce s-a racit rezistenta.

Glagie nu fac nici unu daca nu exista defecte, convectorul nu are ventilator iar caloriferul e calorifer. De mirosit nu miro daca nu cumva exista vreun defect, adica sa existe o scurgere de ulei la calorifer sau sa fi ajuns ceva pe rezistenta convectorului

Consumul e cam acelasi si ideea e simpla, cu cat iei un dispozitiv cu putere mai mare, o sa incalzeasca mai tare dar o sa consume mai mult curent.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Atunci o sa iau sigur calorifer electric
Nu stii unul de 1500-2000 w cam cat curent aproximativ ar consuma sa zic la o incalzire medie înspre mică intr-o luna?
Si am mai gasit unul fain dar nu știu cu ce se mănâncă happy
Panou radiant de podea TESY MC 2014 pe eMAG.ce zici de el?

| RoCkKiD a răspuns (pentru maphiotul):

Tu stii ce iti trebuie in functie de cum planuiesti sa-l folosesti.

Consumul depinde de cat e folosit, e greu de estimat pentru ca depinde cate ore il folosesti, la ce putere si ce pret ai in functie de contractul cu furnizorul de energie electrica.

Daca de exemplu iei unu de 2000W si il folosesti la maxim 5 ore pe zi, ca na se presupune ca mare parte din zi esti plecat cu treburi aia ar insemna cam 300 kWh pe luna. Preturile variaza cam intre 1 si 1, 5 lei pe KWH deci ar costa undeva intre 300 si 450 de lei pe luna.

Nu prea am vazut panouri radiante deci e posibil sa zic prostii dar nu cred ca merg ca sursa de incalzire principala, de obicei au putere mai mica si cred ca scopul lor e sa le folosesti daca vrei mai multa caldura intr-un loc anume, nu ca sa incalzesti toata incaperea.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Noi platim 0.70 pe kw, sunt la hidroelectrica.dar oricum vad ca consuma foarte mult.pe site-urile unde se vand la nici unu nu scrie consumul
Am mentionat mai sus ca il folosesc la nivel mediu spre mic pentru ca is călduros
Si are termostat asta care vreau sa il iau deci nu merge incontinuu

38 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Caloriferul electric este similar unui calorifer de fonta, se incalzeste lent si transfera caldura tot lent in aerul din incapere, in mare parte prin radiatie.
Convectorul electric este similar unui calorifer de tabla, imediat dupa pornire aerul din interior se incalzeste si se ridica in sus, in locul lui venind aerul rece pe dedesubt, fenomen numit convectie.
Nu este unul mai bun ca altul, depinde ce varianta preferi. Ca si consum, acesta va fi absolut identic.
Miros de ulei si zgomote nu are voie sa emane niciunul, decat daca e defect.
Avantajele si dezavantajele sunt usor de intuit, vezi ce criteriu te intereseaza: greutate, dimensiuni, viteza de incalzire, simplitate (=sanse mici de defectare).

| cristi202 a răspuns:

Cel mai bun la încălzirea pe curent electric e panoul radiant. E un simplu panou pe care îl fixezi pe perete sau tavan, și care încălzește obiectele prin raze infraroșii. E net superior oricărei forme de încălzire, poate doar cea prin pardoseala o mai întrece, pentru că încălzește obiectele, deci patul va fi călduț cand te vei baga in el, pardoseala nu va mai fi rece cînd calci pe ea. Că randament, ce nu face un calorifer la 2 kw, (care încălzește mai mult ce ee aproape de el doar) panoul radiant face la 800 de w. Și chestia faina e că poți seta temperatura din încăpere de la termostat cu o diferență de 0, 5 grade. Zic in cunoștință de cauză, pentru că am unul în dormitor de mai bine de 10 ani.

| sierra1 a răspuns:

"Emană vreo unu dintre ele puțin miros de ulei încins "

- da, primul, dacă e jefuit (are scurgeri), al 2-lea doar incălzește aerul nemijlocit. Gălăgie face ventilatorul (tot jefuit) al celui de-al 2 lea

| maphiotul explică (pentru sierra1):

,,da, primul, dacă e jefuit (are scurgeri), al 2-lea doar incălzește aerul nemijlocit. Gălăgie face ventilatorul (tot jefuit) al celui de-al 2 lea"
Glumești sau nu inteleg eu ce vrei sa zici?
Cum adică jefuit?
Si de ce sa aibă scurgeri daca il comand nou de pe eMAG?

| sierra1 a răspuns (pentru maphiotul):

Jefuit = vechitură uzată

| maphiotul explică (pentru sierra1):

Cum sa fie vechitura uzata daca cumpar nou nouț?
Si iau de firma buna tesy sau well
Sau daewoo

| sierra1 a răspuns (pentru maphiotul):

DACĂ e jefuit, are scurgeri sau celuilalt îi hârâie ventilatorul. Acu pricepuși?

| relian a răspuns:

-Convectorul incalzeste aerul,apoi aerul incalzeste obictele din camera,peretii etc.
-Radiatorul,asta daca foloseste radiatie,incazeste direct obiectele,peretii,este daca vrei asa cum stai tu la soare,cand tu stai la soare nu aerul te incalzeste,ci direct radiatia emisa venita de la soare, deci te incalzeste direct radiatia, atunci cand loveste obiecte.

Radiatoarele nu au nevoie de ventilatoare, poe cand convectoarele au ventilatoare ori circulatie naturala a aerului pentru a incalzi o camera si obiectele de acolo.

Deci radiatoarele emit radiatii electromagnetice, o sa te sperii si nu mai cumperi de astea laughing o sa spui ca te radiaza.Dar nu te radiaza, is mai puternice radiatiile de la soare decat cele de la aparatele genul asta.

Ok acum sa raspund ce ai intrebat de ala cu ulei si alantu.Ambele fac cal; dura prin convectie, adica mai intai incalzesc aerul, apoi aerul cedeaza caldura catre obiecte si catre tine.

Mai bune is radiatoarele, alea care radiaza unde electromengetice, pentru ca te simti mai confortabil si apoi nu formeaza umezeala sa faci muceagaiu, igrasie.Caldura prin radiatie este mai uscata decat prin convectie,aerul incalzit are apa,aia poate condensa etc bla bla povesti nemuritoare.

Deci ce ai aratat tu ambele fac caldura prin convectie.

Rdiatoare care folosesc radiatii,is alea cu lampi infrarosii,un exemplu.
Radiatiile trec prin aer,se duc peste tot in camera,lovestc peretii,obiectele,pe tine si cand lovesc se transforma in caldura.

Obiectele incalzite astfel apoi cedeaza caldura in aer.Ce se intampla? Caldura radianta este mai confortabila,de ce? Pt ca aerul nu se incalzeste la fel ca si obiectele din camera,deci tu poti sa te simti cald,dar stai intr-un aer nitel mai racoaros,iti da acea senzatie de placut laughing
Cam astea ar fi modurile astea dea incalzi.
AC-ul este tot convectie,aerul este circulat peste acel radiator cum zic oamenii,ala cedeaza caldura catre aer,aerul cedeaza catre tine si obiecte,pereti.

Economic si confortabil este atunci cand se incalzesc direct obiectele,asa cum am spus ca este radiatia.

Bine tu probabil te sperii cand auzi radiatii,nu vrei sa fii radiat laughing dar poti sa stai linistit,un aparat de asta nu este mai periculos decat daca stai afara la soare.

Eu in locul tau stii ce as lua? AC heatpump,ala il instalezi acolo sus pe perete,vara rece,iarna cald laughing te doare la basca,consum mai mic decat radiatoare,convectoare etc.

Am uitat sa zic ca convectoarele au ventilatoare,sau am zis,dar nu fac zgomote mari,mai ales daca is noi.

Deci eu asa as face,as instala un aparat de aer conditionat, pentru ca este mai bun si mai econom si face ambele si rece si cald.

Tu faci cum vrei, ce iti place, faci de ce bani ai la dispozitie, dar viitorul asta asta AC laughing ala foloseste tot curent electric, dar o parte din caldura o aduce de afara prin legea gazelor.Nu mai inytram in amanunte ca nu cred ca te intereseaza, dar AC este mai ieftin comparativ cu calorifere electrice ca si consum.

| maphiotul explică (pentru relian):

Am vrut sa bag AC dar nu am reușit toată vara pentru ca toate firmele din oras au zis ca doar prin noiembrie mai au timp sa instaleze
Dar oricum AC nu il pot folosii noaptea pentru căldură deoarece aud foarte bine in somn si oricat de silentios e tot il aud
Ce parere ai, caloriferul electric cu ulei consuma aerul din camera? Dar de mirosit a ulei incins miroase? ca am avut unul dar mai demult chiar din Germania, nu avea nici o scurgere dar mirosea. posibil pentru ca era model vechi

| maphiotul explică (pentru relian):

Ai setat ceva sa nu mai poti primii fundă?
Ca nu mai apare opțiunea in dreptul tău

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Caloriferul cu ulei nu consuma aerul din camera.Aerul din camere afr fi consumat de instalatie pe gaze daca ai avea asa ceva.Dar si acolo daca este,se aduce aer cumva de afara,uneori tot timpul.

Cu alte cuvinte orice chestie electrica,ca este electrocasnic,cai radiator,,ce ai aratat tu pe ulei si conecvtor,nu iti consuma oxigenul din camera.
Oxigenul este consumat doara daca se arde ceva fizic, lemn, carbune, gaze naturale.
Daca tot vrei sa cumperi, ar fi mai bun convectorul, este mai simplu.Cel pe ulei nu miroase a ulei.Acel ulei este inchis ermetic acolo in acel calorifer,deci nu exista sa miroase a ulei.

Comvectorul ala,are o rezistenta electrica,aia se incinge, aerul care trece peste ea se incalzeste si cam asta e tot.
Casloriferul cu ulei, la fel afre o rezistenta electrica, aia incalzeste uleiul, uleiul la rindul lui incalzeste caloriferu si apoi caloriferul incalzeste aerul din camera.
Mai simplu si mai bun, zic eu ar fi convectorul ala.Gen convector funstionaeaza si aparatele de aer conditionat electrice, alea centralizate.

Unia or sa zica, ala pe ulei ar fi mai bun, ca nu se raceste rapid.Cind uleiul se incinge cedeaza caldura catre calorifer,apoi aerul se incalzeste pana la o anumita temperatura ce setezi tu si apoi daca atinge acea temp se opreste.
Cind s-a oprit,uleiul inca este incins,mai dogoara ceva caldura.

Convectorul incalzeste aerul mai rapid,plus are un ventilator care circula aerul mai eficient si il amesteca,dar in momentul cand sa atins temperatura setata de tine,ala se inchide si imediat se si raceste,adica acel element se raceste.

Diferenta dintre ele ar fi ca Convectorul ar face mai multe porniri/opriri,in rest nu stiu daca caloriferul pe ulei ar consuma mai putina electricitate,banui ca tot pe acolo este consumul.

La convector daca ai butonul ala se setezi sa mearga si numa ventilatorul este si mai bun,pentru ca odata ce s-a oprit,tu poti sa setezi ca ventilatorul sa continuie sa ventileze,astfel ca aertul din camera o sa fie mai uniform incalzit,comparativ cu caloriferul pe ulei.

Si daca nu are sa functioneze ventilatorul si tot timpul,tot e mai bun ca si caldura uniforma in camera,ma refer la convector,pentru ca are acel ventilator ca face treaba destul de buna.
Caloriferul pe ulei nu are ventilator,cel putin asa cred.

Ok referitor la aer conditionat,e mai bun sa pui iarna,vin aia sa te roage si pretul cred ca este mai mic,atit la aparate cit si la instalare,iarna cand oamenii nu prea se omoara sa puna aer conditionat,magazinele ofera reduceri,comparativ cu vara.

Acel ventilator de la awerul conditionat,ala din interior,eu sincer nu il aud nici ziua,este f silentios.Dar daca tu spui ca auzi,atunci ia pe ulei,ca si alantu convectoru are ventilator.

Ce ai mai putea sa faci,sa pui aer conditionat in toata casa, centralizat, in felul asta nu mai auzit tu nici un zgomot.Dar depinde si ce locuinta ai, casa, aptm, plus aia in RO nu cred ca fac asa ceva.Sau poate ca nu stiu eu.
Companii de aer conditionat alea mari, ces in toata lumea is si acolo, dar trebuie vazut daca au sisteme centralizate pentru toata casa.alea is ceva diferite de ce stiu romanii.

Nu am setata nimic sa primesac sau sa nu primesc ceva.Asa e pe TPU functioneaza de cit face laughing

| relian a răspuns:

Ok ma uitai la modelul ala ce ai aratat tu de aer conditionat.Din specificatii spune urmatoarele :

-Este si Heatpump, adica face si caldura
-Poate satisface pana la 35 metri patrati
-Este inverter.
-Zgomot 20 decibeli.

-Cind auzi Heatpump aia inseamna ca si incalzeste
-Inverter inseamna ca aparatu de afara va merge non stop, are un compresor variabil, vorba vine.Ei zic ca ar fi mai eficient sa mearga compresorul tot timpul pentru ca ar economisi electricitate.

Acu cit de adevrat o fi habar nu am, ii credem pe ei pe cuvint laughing.Ce se intimpla.La pornire orice motor consuma o cantitate mai mare de electricitate, cum zic oamenii trage amperi de aproximativ 8 ori mai mult decat are nevoie odata cea plecat.
Dar chestia asta se intampla doar atunci la pornire o secunda doua,sau nici atit.
Astia au calculat probabil cate porniri se face,ori au contorizat si au ajuns la concluzia ca ar fi mai bun daca odata pornit compresorul ar merge intruna laughing

Bine cand merge intruna,ma refer,atunci cand la tine in camera sa satisfacut temperatura setata,aparatu din interior spune compresorului de afara ca e gata,la aparatele clasice care nu-s inverter, aparatu din interior inchide pe cel de afara de tot, mai exact inchide curentul de la contactor.

Ca urmare cand temperatura este satisfacuta, acest inverter trimite semnal afara la aparatul ala si compresorul intra intr-un mod lent, probabil, is reduce la minim turatia si va circula acolo in circuti inchis freonul.

Cam asta este aceasta tehnologie inverter.Eu nu stiu cum sa zic, mai multe piese, mai multe probleme laughing pentru ca ai piesa in plus, acolo trebuie sa fie ceva un valva care sa inchida circuitu spre camera si sa il invirta doara in aparatu de afara.Deci ai piesa in plus,plus trebuie sa aiba si un computer, deci un circuit electronic si la aparatul de afara.
Eu daca as fi in RO si as pune un aparat de genul asta, as opta pentru fara inverter, pentru ceva f simplu.

-restul de specificatii ce zic aia acolo is basme, nu trebuie sa iei in seama, mai toate aparatele fac ce face si asta sau mai stiu eu care.Plus aia mai si baga din top laughing vai dezumidificiator laughing pai asta face orice AC, sau ce mai zic ei acolo telecomanda, sau wifi sa setezi tem din telefon si de oriunde, dar acu e la moda rahaturile astea.

Deci cu cit are mai multe rahaturi cu atit e mai scump laughing inverterele is mai scumpe ca cele fara inverter.Eu aici ce am vazut,instalat nu a fost nici unu cu inverter, Nu e voreba de bani, noi instalam in general la companii, aia au bani, plus curentul aici este ieftin.

Probabil au vrut aia mai ieftin, cum am zis inverter are chestii in plus destule si normal ca e scump.De la compresor la valve, circuit electronic bla bla.
Am vazut ca modelul asta nu are wifi, dar nici nu-ti trebuie.

Cam asa stau lucrurile.Sa mearga ala de afara intruna fara sa se opreasca,nu stiu ce sa zic,ei zic ca consumul de electricitate este f mic,o fi ii credem pe cuvint.
Care este interresat poate monitoriza,poate monta un contor electric doara pe circuitul aparatului de aer si monitorizeaza,vede cit consuma.
Dar trebuie sa ai si un alt aparat in exact aceleasi conditii si sa fie fara inverter,asta sa vezi exact cum sta treaba.

Tu daca chiar nu vrei sa il folosesti si sa incalzeasca,atunci ia unu fara heatpumpa,deci care sa nu gfaca caldura,este mult mai ieftin si mult mai simplu ca si aparat, ma refer ala de afara.

Treb sa stii exact si pe viitor daca si ce vei folosi. Daca vrei doara rece, nu are rost sa dai bani in plus, eu asa as face. Daca ai gaz metan, atunci faci caldura cu gaz, este mult mai ieftin in RO gazu comparativ cu electricitatea.

Plus inveerter. pfff tare ma tem ca nu face ala cine stie ce nave spatiale laughing parca vad consumul e tot pe acolo ca si la cele fara inverter.
Dar stii cum e si daca consuma 1 mm mai putin,gata este mai eficient,aia baga acolo la reclama.
Deci trebuie intrebat,cautat specificatiile la unu care nu-i inverter si vazut,desi ei nu spun,dau doara niste litere A+ sau A++ adica pistol cu apa laughing.
Ok daca ai intrebari si stiu,iti zic.
Citeste si tu ce am scris eu pe aici,scoate ce te intereseaza,adica cuvintele alea inverter,heatpump etc,sa stii ce sa intrebi pe aia,sa stii de care vrei tu sa pui,cu caldura,fara caldura,inverter sau fara inverter.

Ca idee,acu te intreb eu pe tine laughing tu poti cumpara de la magazine aparate de aer conditionat? Sa le cumperi si sa le iei tu acasa zic? Sau tu cumperi si merge cineva autorizat sa le ridice si sa vina sa til instaleze?

Ok ce mai pot sa iti zic? Am vazut stai la bloc. Daca este posibil eu zic sa instalezi unitatea de afara in balcon,daca se poate.
Nu te lua dupa ce zic aia care instaleaza,tu poti duce ala de afara si jos,bine nul duci dar zic ca idee,ori pe bloc,doar ca aia or sa te abureasca ca nu se poate laughing de ce?
Pt ca o sa fie teava in plus de cupru,liniile alea de cupru prin care cirfcula freonul,apoi nu mai merge, deschizi valva la ala de afara si gata au plecat laughing ca nu mai functioneaza bine.

Deci cu cit tevile alea is mai lungi, sau duci condenserul mai departe de unitatea din interior, va trebuie bagat freon, aia probabil is depasiti, de aia or sa zica ca nu se poate.

Eu asa las pune pe balcon.Am vazut asa prin Italia,am o sora si ea are aparat de aer centralizat si condenserul este afara pe balcon,nu mai le pun nici aia atirnate pe ziduri la vedere.

De ce e mai bun pe balcon? Asta daca tu ai balconul deschis,daca l-ai inchis,atunci nu merge pus acolo.
Las pune pe balcon jos,jos jos,iar cand e il cureti f usor.

Ma intreb oare cine curata radiatoarele alea atrinate de ziduri? Ala daca o sa citesti cartea aparatului o sa vezi ca se curata anual laughing ca de nu se aduna acolo praf la greu si se duce de suflet compresorul,ori nu-ti mai raceste bine,consum de curent mare cu tot cu inverterul lor.

Iti dai seama daca ala inverter merge tot timpul,banui ca si ventilatorul merge mai mult,o sa plece si o sa se opreasca de f multe ori ventilatorul de afara,asa cred,nu stiu, nu am vazut un inverter pana acum.
Dar sigur si ventilatorul merge mai mult timp, ceea ce va face sa se adune praf acolo si mai mult decat la cele simple.

Daca consumul la astea cu inverter nu-i cine stie ce ca diferenta fata de unu fara inverter, atunci eu as opta pentru unu simplu fara, inverter = mai multe probleme.

Daca diferenta de consum este seminificativa, stiu si eu sa zicem consuma cu 25-30% mai putin, atunci da merita.dar daca stiu si eu consuma cu 5 lei pe an mai putin laughing lasa-ma nene nu-s curios de invertere.
Deci cam asa sta situatiunea.Tu selelcteaza, spicuieste ce te intereseaza din ce am spus, din ce am scris romane pe aici si cand cumperi sa stii ce cumperi.

| maphiotul explică (pentru relian):

,,Ma intreb oare cine curata radiatoarele alea atrinate de ziduri?" Hahaaa ai dreptate laughing
Da, sa il comand eu de pe eMAG si da mi-l monteza un meserias autorizat.nu cumpar eu ce vand firmele de aer conditionat ca nu e ok.cel putin nu in romania.si nu ma complic sa justific afirmația mea
Am ales acest Ac pentru ca e de la Daikin si stiu ca is cele mai bune.dar la specificatii nu ma pricep
Cand ai vreme uita-te tu te rog pe emag.ro si vezi care mi se potriveste
Dar sa fie firma buna. daikin, Samsung, Panasonic sau daewoo.nu altceva!
Mersii, thank you

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Daikin nu-s cele mai bune,is cele mai ieftine,aia vind cel mai mult.
Am zis,tu stii ce vrei, Daca nu vrei caldura, cauti unu care nu face caldura, scrie la specificatii pe pagina produsului daca te uiti.

Cel mai bun este sa mergi la magazin si sa vorbesti cu aia.
Deci cauta fara sa faca si cald, si daca vrei fara inverter, la fel cauti fara.Ala ar fi cel mai simplu si cel mai bun pentru tine,daca asta cauti.

O sa ma uit cand am timp sa vaz ca idee,poate o sa-i pun si eu mamei unu,tot asa macar pentru rece vara,e bun pentru cei batraini si bolnavi.
Un om bolnav nu trebuie sa stea in cald, trebuie sa stea la racoare.

Sint companii de aer conditionat, altele decat ai scris tu, care is mai bune, dar cum am zis la mini splituri, merge orice brand.

Hai sa iti mai zic ceva.Toate aparatele de aer conditionat folosesc aceleasi piese laughing
Is doara cateva firme, nu mai stiu exact vreo 3 branduri de compresoare,piesele electrice is facute de companii electrice,ma refer contactoare,cabluri,sensori si motoare.

Deci toti astia care fac aparate de aer conditionat nu fac ei ce am enumerat,ei le cumpara de la altii,fac ei acel radiator si pune pune piesele gramada.
Singura chestie care ar fi numa dea lor,ar fi computerul,care au computer,nu-s faciute de ei, tot de o fimr ade electronica, dar is facute numai pentru ei aspecial.

In rest toti folosesc exact aceleasi compresore, aceleasi motoare, aceiasi teava de cupru sau aluminiu laughing difera tablaria astia Daikin fac tablaria cea mai proasta, cea mai subtire si mai ieftina.

Bine ma refer la aparatele alea mamri nu la trotinele astea ce is prin UE.Astea is plastic cu bucati metalice.
Toate is bune, toate se pot defecta si asa mai departe.O sa ma uit si sa vaz ce au aia pe la Dedeman si ce ai zis tu Emag. Firma buna, toate is firme, nu gasesti aftermarket, sau chinazarii in domeniul asta laughing

| maphiotul explică (pentru relian):

Hai că da.,, daikin in cele mai ieftine si nu is cele mai bune"..acu chiar ca ai zis-o...ai dat cu mucii in fasole laughing.te-am lăudat si acum mă faci de minune laughing
ai zis exact contrariul
ia zii atunci care e mai bună ca daikinu si care e mai scumpă?
Dar zi-mi in europa, nu imi da exemple din america
Si daca vrei sa ma ajuti cauta-mi pe eMAG cum am zis.de la dedeman nu cumpar nimic nici sa imi dea gratis, au doar căcaturi

| relian a răspuns (pentru maphiotul):

Ai idee cate companii de AC sunt in lume? Is mii de companii, asa a nu poate spune nimeni care e mai bun.Sa spui care este mai vindut da, dar nici in cazul asta nu poti multumi pe toti.

Cea mai mare companie din lume de aparate sde aer conditionat este Carrier, dar astia vind si fac mai mult comerciale si alte ozn-euri.
Cum am spus is ca si la computere, unde 2-3 fac piesele, altii care pun gramada un PC sau un laptoip is sute de companii, dar folosesc peiesele si softul de la 2-3 companii.

Is mai bune alea care fac reclama mai multa laughing alea care is intretinute bine si se strica mai rar.Deci daca nu intretii un aparat de aer conditionat la timp se va defecta indiferent ce brand este.

Daca te uiti pe internet, unia zic vai e mai bun Daikin, de ce? Raspunsul este unu care suna cam asa sau unu din raspunsuri : Daikin folosesc refrigerant R-32 care este mai prieteneso cu mediul inconjurator.

Ei ce zici? Pe tine te intereseaza ceva care face bine la mediu, adica vorba vine, ori te intereseaza sa fie bun pentru tine?
Cauta pe net si o sa vezi, numa cacaturi asa cum zici si tu laughing is mai buni X sau Y pentru ca polueaza mai putin, pentru ca nu stiu xce mai face peste prpajit la tigaie laughing pai pe tine te intereseaza astea?

Pe om intereseaza pretu si sa faca treaba buna si sa nu se strice repede.

Deci nu poti sa spui, nici specialistii nu pot spune care ar fi cel mai bun AC sau companie.Aceaiasi companie face multe chestii, frigidere, AC, mici mijlocii, mari. foarte mari etc bla bla.ca urmare nu este o companie sa faca totu cel mai de calitate.

Aici in America a fost o companie,asta din ce spun unia batrani pe aici,faceau aia numa produse de calitate, dar totu, insa au dat faliment laughing nu se mai stricau alea deloc, aparu de astia mult mai ieftini, omu se uita la bani pana la urma.

Daca cauti cine fac minisplituri mai bune, o sa gasesti ca Samsung nu Daikin fac mai bune.
Dar cum zic is multe chestiile ce se iau in calcul.Se ia de la consum, chiar daca consuma cu 5 bani pe an mai putin,gata ala e mai bun laughing se ia zgomote,rahaturi ce o sa iti umple aia capu,cde am zis c are e doara reclama.
Cel mai bun,iti zic eu care este,e ala care se strica cel mai greu laughing Cazre ar fi ala? Unu simplu,cit mai simplu,fara prea multe complicatii.

Cea mai mare companie este aia ce am zis eu Carrier aia se stie sigur,cea mai buna,se pare ca nu exista.
Mai gasesti care e cel mai silentios minisplit de pe piata? Mitsubishi asa zic unia.
Dupa cum observi cele mai bun nu se refera la alte chestii,la daca face frig, pentru ca toate functioneaza la fel, ba din ce zic specialistii refrigerantul ala ce il foloseste Daikin este mai slab, ma refer ca si ce face el, dar este bagat in reclama cel mai bun laughing pentru ca este mai usor de recilcat.ca sa vezi si tu ce inseamna "cel mai bun "

Eu zic sa cumperi un aparat de care o fi ca si brand,si sa aiba ce te intereseaza pe tine.
Treb sa stii sigur ce anume vrei-cu sau fara caldura,cu sau fara inverter,cu sau fara wifi,restul is doara reclama,sa nu pui botu la basmele lor.
O sa iti zica,sau vezi,vai nu stiu ce tehnologie incorporata,scoate apa din aer nu stiu cum laughing is povesti,toate alea costa bani si tu ca persoana nu simti nici o diferenta,doara la buzunar.

Referitor la cacaturi,acelasi **** cel are Emag, il are si dedeman laughing nu face compania de AC aparate special pentru dedeaman sau pentru Emag.

Pe tine te intereseaza sa vezi specificatii ce ersti tu interesat, apoi stii, da uite eu asta vreau, notetyi modelul respectiv si cauti cine il vinde cel mai ieftin si de acolo cumperi.

Poti gasi acelasi aparat cu inca jumate mai mult ca pret la mai stiu eu ce magazin, asa si aia inseamna ce? Inseaman ca ala e pretu alora laughing de ce sa cumpar eu sa dau exemplu Coca cola cu 5 lei cand pot sa cumpar cu 2 lei laughing eset exact acelasi produs, facut exact de aceiasi fabrica.

Deci in domeniul asta nu face nimeni produse special pentru un anume magazin, nu exista asa ceva.

La haine da, acolo un magazin de asta f mare, fabrica ar putea sa faca ceva modele doar pentru acel magazin.Asta stiu sigu,dar la aparate ce vorbim noi, la automobile si etc, nu face fabrica nimic special pentru nimeni.

Mai se fac placi de baza speciale pentru o anume firma, dar aparate de aer pentru un anume magazin, asa ceva nu exista, mai ales special facute pe EMag da cine is astia Emag or fi ceva extraterestrii laughing

| relian a răspuns:

Ma uitai pe Emag ala ce ai zis tu, te lasi pagubas cate vind aia laughing. Deci trebuie sa stii ce doresti tu, sa poti cauta dupa filtre.In primul rind trebuie sa spui cit metri patrati are camera aia unde vrei sa pui acel aparat. Apoi cu sau fara caldura, iar restul cauti pe cel mai ieftin.Am vazut Samsung ar fi printre cele mai silentioase ce le au aia la vinzare.

Daca tot am fost pe Emag ma uitai si la incalzire.Am vazut sunt si panouri radiante si radiatoare, deci alea ce nu vezi nu simti nimic, nu au ventilatoare si incalzeste prin radiatie.Ai acolo lista lunga sati ajunga laughing dar si la alea trebuie sa cauti unu de puterea pentru spatiu ce vrei tu sa incalzesti.
Panourile alea radiante is ca si tablourile,unele choar au peisaje,laughingaltele le asezi pe jos,altele arata ca un tv, pffff ai ce alege, sau radiatoare, dar pe alea le vezi, fac lumina in camera nu o sa iti convina, tu esti cam mofturos la de toate laughing

Răspuns utilizator avertizat