| SnowyPumppy a întrebat:

spuneti-mi si mie niste nume de plante ocrotite de lege ( in special flori)... Funsitsaa big grin

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din pacate va trebui sa iti alegi un alt sacou preferat.

neluL
| neluL a răspuns:

Plante ocrotite de lege in Romania

Cateva plante rare ocrotite de lege, mai des întalnite în drumetiile montane. Ocrotirea pe care legea o da plantelor este totala si permanenta, taierea, smulgerea, deteriorarea lor fiind interzisa indiferent de anotimp sau de locul unde s-ar afla planta respectiva. Iata denumirea catorva dintre ele, a caror descriere detaliata o puteti gasi în lucrarile de specialitate.

Iata cateva plante rare ocrotite de lege:

- Albumela - Floarea de colt (Lentopodium alpinium).
- Angelica (Angelica archangelica).
- Brandusa galbena (Crocus moesiacus),
- Bulbucul (Trollius europeans).
- Garofita Pietrii Craiului (Dianthus callizonus).
- Ghimpee (Ruscus aculeatus).
- Ghintura galbena (Gentiana lutea).
- Iedera alba (Dafne blagayana).
- Laurul (llex aquifolium).
- Laleaua pestrita - Biblica (Tritilaria meleagris).
- Loricele (Larix decidua, varianta polonica).
- Mesteacanul pitic (Betula nana).
- Papucul doamnei (Cypripedium calceolus).
- Pinul (pinus sylvestris).
- Smirdarul (Rhododendron kotschyi).
- Sangele voinicului(Nigrittella nigra si Nigrittella rubra).
- Strugurele ursului.
- Stanjenelul (Iris graminea).
- Tilichina (Dafne mezereum).
- Tisa (Taxus baccata).
- Zimbrul (Pinus cembra).
Sursa:http://www.inffo.ro/......ntana.html
Bafta!

| aalleexandra a răspuns:

Floarea de colt... sper sa-ti ajute

| MeGustaaa a răspuns:

Specii de plante ocrotite: 1. Floarea de colt (Leontopodium alpinum); 2. Smirdarul (Rododendron kotschyi); 3. Papucul-doamnei (Cypripedium calceolus); 4. Drete sau lotusul termal (Nimphea lotus var. thermalis); 5. Garofita Pietrei Craiului (Dianthus callizonus); 6. Bujorul românesc {Paeonia romanica); 7. Larita (Larix deddua).

Treptat, noi specii de plante intra sub protectia legii: bujorul românesc (Paeonia romanica), cu flori sîngerii, care creste în sudul tarii, fiind ocrotit în rezervatia de la Comana, din apropierea orasului Bucuresti; papucul-doamnei (Cypnpedium calceolus), a carei floare, de culoare galbena, cu puncte si dungi purpurii pe partea interioara, aminteste de forma unui pantof etc. In prezent, lista de specii vegetale ocrotite este foarte mare, ramanand în continuare deschisa.

Amintim dintre acestea un reprezentant vegetal al zonelor alpine (originar din Himalaiya), smirdarul sau rododendronul (Rhododendron kotschyi), cu flori rosii-purpurii sau rozacee, care formeaza oaze de pajisti în muntii Rodnei si în Carpatii Meridionali. O alta raritate din aceasta zona este zimbrul (Pinus cembra), un conifer cu port monumental. Delicata garofita a Pietrei Craiului (Dianthus callizonus) este, de asemenea, ocrotita în unicul ei salas din România, Piatra Craiului. Albumela - Floarea de colt (Lentopodium alpinium).
- Angelica (Angelica archangelica).
- Brandusa galbena (Crocus moesiacus),
- Bulbucul (Trollius europeans).
- Garofita Pietrii Craiului (Dianthus callizonus).
- Ghimpee (Ruscus aculeatus).
- Ghintura galbena (Gentiana lutea).
- Iedera alba (Dafne blagayana).
- Laurul (llex aquifolium).
- Laleaua pestrita - Biblica (Tritilaria meleagris).
- Loricele (Larix decidua, varianta polonica).
- Mesteacanul pitic (Betula nana).
- Papucul doamnei (Cypripedium calceolus).
- Pinul (pinus sylvestris).
- Smirdarul (Rhododendron kotschyi).
- Sangele voinicului(Nigrittella nigra si Nigrittella rubra).
- Strugurele ursului.
- Stanjenelul (Iris graminea).
- Tilichina (Dafne mezereum).
- Tisa (Taxus baccata).
- Zimbrul (Pinus cembra).
Sursa:http://www.inffo.ro/Enciclopedie

| Oana_4575 a răspuns:

Buna! Specii de plante ocrotite: 1. Floarea de colt (Leontopodium alpinum); 2. Smirdarul (Rododendron kotschyi); 3. Papucul-doamnei (Cypripedium calceolus); 4. Drete sau lotusul termal (Nimphea lotus var. thermalis); 5. Garofita Pietrei Craiului (Dianthus callizonus); 6. Bujorul românesc {Paeonia romanica); 7. Larita (Larix deddua).

Treptat, noi specii de plante intra sub protectia legii: bujorul românesc (Paeonia romanica), cu flori sîngerii, care creste în sudul tarii, fiind ocrotit în rezervatia de la Comana, din apropierea orasului Bucuresti; papucul-doamnei (Cypnpedium calceolus), a carei floare, de culoare galbena, cu puncte si dungi purpurii pe partea interioara, aminteste de forma unui pantof etc. In prezent, lista de specii vegetale ocrotite este foarte mare, ramanand în continuare deschisa.

Amintim dintre acestea un reprezentant vegetal al zonelor alpine (originar din Himalaiya), smirdarul sau rododendronul (Rhododendron kotschyi), cu flori rosii-purpurii sau rozacee, care formeaza oaze de pajisti în muntii Rodnei si în Carpatii Meridionali. O alta raritate din aceasta zona este zimbrul (Pinus cembra), un conifer cu port monumental. Delicata garofita a Pietrei Craiului (Dianthus callizonus) este, de asemenea, ocrotita în unicul ei salas din România, Piatra Craiului. Funda?batting eyelashes

| Constantin_Daniel_1988 a răspuns:

Papucul doamnei
angelica
brandusa galbena
bulbucul
garofita
lerda alba
laurul
laleaua pastrita
sangele voinicului
strugurele ursului
zimbrul
etc! 111