| Byankaa66 a întrebat:

Stie cineva cat e normal sa se "invarta" ceasul de la apa rece de la toaleta atunci cand trag apa? Se aude si un zgomot cam ciudat dupa ce trag apa si in timpul ala ceasul tot merge, e normal?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing se invarte atata timp cat apa curge undeva.Tu aia faci asculti cum se invarte un contor laughing

| francut a răspuns:

Se invarte atata timp cat alimenteaza. Pentru ca "tragand apa", tu golesti bazinul. Si automat, se reumple. Zgomotul acela e de la apa care umple bazinul. Cand iti curge apa la chiuveta, nu face zgomot? Desi, s-ar putea sa fie si vreo piesa mai zgomotoasa de la sistemul de reumplere.
E bine ca esti atenta la ce se intampla in casa. Asa vei sti cand e ceva defect. Dar mi se pare ciudat ca nu "legi" informatiile primite inca de la scoala.

Bula
| Bula a răspuns:

Ceasul de la apa iti masoara cantitatea de apa care trece prin el.
E logic: cand tragi apa, rezervorul se goleste intr-o parte, iar pe celalalta parte incepe sa se umple (din reteaua de apa, masurat de ceas). Astfel, pana la re-umplerea completa a rezervorului de apa, ceasul se va invarti in continuu, pana la umplere completa.
Daca piesa de inchidere nu functioneaza perfect etans, atunci este posibil sa curga apa in firicel in continuu in WC (deseoriabia vizibil) si din acest motiv sa se miste si mecanismul ceasului.

Eventualul zgomot din interiorul ceasului se datoreaza mecnismului care se invarte in interior, mai ales daca este mai veche si are uzura marita.

| Byankaa66 explică (pentru francut):

Un mic zgomot stiu ca se aude insa pb e ca aseara a ramas butonul blocaat iar apa a cam curs continuu vreo 10 min, pana la urma am reusit sa l deblochez insa dupa asta a aparut si acel zgomot cam deranjant de care spuneam si in intrebare, se aude ca si ar zgaria ceva prin furtunul de unde vine apa si ma gandeam ca poate nu e normal.

| Byankaa66 explică (pentru francut):

Si da stiu ca ceasul se invarte pana se umple iar cu apa insa aveam impresiala un moment dat ca parca nu se mai opreste si ma gandeam ca poate e ceva defect undeva de merge atat de mult sau poate o fi de vina zgomotul acela. acum vad ca zgomotul acela care e pe langa cel pe care l auzim in mod normal cand tragi apa inca se mai aude doar ca ceasul merge atat cat ii ia rezervorului sa se umple

| sierra1 a răspuns:

Foarte normal. Rezervorul de apă se umple, apa trece prin contor care contor are un mecanism cu roți (dințate) ce produce un mic zgomot la rotire (după mine, contorul tău de apă, e uzat - pe ducă)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand tragi apa la toaleta se pot scurge circa 11 litri. Acum, asta depinde si de reglajul plutitorului. 1-2 litri in plus sau minus nu poate fi o problema. Verifica asta si atunci iti dai seama daca merge bine.