| Mmmm1111 a întrebat:

Am un renault megane 3 1.5 dci 110 cp. Dimineata, doar cand e motorul rece se aude un zgomot ciudat la motor (trepidat), urmand ca la cald sa fie totul normal. Aveti idee ce e? Am fost la mecanic si am pus o pe tester si a zis ca trebuie sa i bag alt soft. Oare asa e?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu s.au schimbat segmentii pistoanele s.au deteriorat si probabil are pilitura in interior

| anonimg a răspuns:

Mai consultă și alți mecanici.
Folosește doar ulei recomandat de producator, și original. Dacă este prea veche, dacă nu ești primul proprietar, cine știe de ce uleiuri o fi avut parte, și când a ajuns la tine s-a defectat mai înainte de vreme. Poate este nevoie să-i schimbi tot setul motor.
Schimbă-i și softul dacă este recomandat.

| GouDidodino a răspuns:

Cred ca ii este frig si tremura până se incalzeste