| joghu22 a întrebat:

Buna TPU! Afara bate vântul foarte tare și din "iușca" de la coșul de fum de la centrală iese fum pe acolo. Din ce cauza poate fi și cum se poate rezolva? Menționez ca am inchis usa in camera unde iese fumul.

19 răspunsuri:
| afganistan2014 a răspuns:

Fa abort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa iti pot raspunde, dar nu cunosc sensul cuvantului iusca. La ce te referi?

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu exact cum se numește, este o tăbliță care are legătura cu coșul de fum, cel puțin așa cred. Dacă doriți sa discutam in privat sa va mai întreb ceva dacă se poate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iusca" in Moldova este biciusca. Confunda termenii. Probail este usa de curatare de la horn!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cheama un hornar sa-ti curete cosul!

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Da, acesta este cuvântul potrivit. Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru joghu22):

Uite ca mai stie cineva cate ceva, Poate e ceva infundat, poate e si de la vant ca sufla intr-un fel. Incearca sa faci niste verificari minime sau cheama pe cineva sa te ajute cum spune Salontanul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Cu placere! Mai este si o solutie: la cos sus sa pui o palarie antivant de tip cocos sau ceva asemanator. Ceva de genul: https://www.ro2021.com/content?c=palarie%20cos%20antivant&id=2 Un rrom ti-o face in doi timpi si trei miscari.

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ma pricep, tatăl meu aprinde focul. Dar uneori este incapatanat și face de capul lui, eu i-am zis sa vina măcar odată pe an cineva sa facă verificări la centrală, el nu și nu. Intenționăm sa ne luam una pe peleți, dar pana sa vina caldura, mor de teama, fiindca am mai avut un eveniment de era sa luam foc, se defectase pompa din cauza umezelii, și de atunci mereu stau cu grija la centrală asta. Acum și asta cu fumul, parca nu mai am răbdare sa vina caldura. Pana acum, nu am avut nicio problema cu centrală, de 5 ani de când o avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru joghu22):

Nu stiu cum este la centrala pe lemne, nu ai vreo revizie anuala sau la 2 ani cel putin facuta de cel care a montato?
Eu stau la bloc si am pe gaz poate lucrurile stau diferit, iar inspectia tehnica anuala nu lipseste. Am biletel de ala lipit pe centrala cu data urmatoarei inspectii, ca la lifturi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Citeste pe aici si spune-i tatalui tau: https://bit.ly/3iJxtg0 Spune-i ca daca ia foc casa, dupa paguba poate fi si amendat.

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Am zis, intenționăm sa ne luam una pe peleți, este ok din ce am auzit. Nu, nu avem, noua ne-a pus-o un domn foarte de treaba, îți zic sincer, avem instalația perfecta, dar uneori nu știu ce naiba are, îmi vine sa-i zic tatei sa nu mai aprindă pana nu ne luam alta, mai bine stau cu pătura pe mine, nu i problema. Eu sunt o persoana precauta, mai de fel.

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Tatăl meu a curățat coșul de fum înainte sa aprindă, mereu îl curată, in fiecare an, schimba și burlanul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Atunci e bine dar sa puna si o sapca din aia care se invarte dupa vant! Asa scapati de probleme. Trebuie verificat si cosul sa nu aiba o crapatura undeva!

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Dumneavoastră ce părere aveți despre cea pe peleți, dacă știți bineînțeles. big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Da! Am citit despre cele cu peleti si am o parere foarte buna. Se zice ca randamentul este aproape de 100%. Nu stiu ce bani aveti voi dar sunt si din cele care se incarca singure! Pui peletii si isi ia cat ii trebuie. Sunt foarte scumpe dar se spune ca merita investitia.

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Da, suntem pe punctul de a ne lua. Dar când se încălzește ca sa putem face modificările prin casa. Noi avem viadrus asta pe lemne, prin 2016 era cea mai buna, acum toți pe peleți, toți prietenii noștri au pe peleți, și vrem și noi. Doamne ajuta sa fie totul in regula. Sănătate multă va doresc și va mulțumesc ca ați pierdut puțin timp sa îmi răspundeți!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru joghu22):

Nu ai pentru ce. N-am pierdut nimic ce nu era de pierdut. Sunt pensionar si nu mai pot lucra. N-am alta ocupatie. Ma bucur ca ti-am putut da niste informatii. Sa fii sanatos!

regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil cosul este subdimensionat.
Daca veti inlocui centrala, optati pentru una cu tiraj fortat.