| Fr3shb0y a întrebat:

am o problema cu pereții apartamentului, mai exact cu mucegaiul. Problema asta o au aproape majoritatea locatarilor. Cum pot scăpa definitiv de aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca vrei sa scapi definitiv trebuie o izolatie buna. Pentru moment, Savo rezolva problema cateva luni, dupa s-ar putea sa apara iar, depinde de cata umiditate ai, eu stau la 10 si iarna asta s-a intamplat ceva la acoperis ca mi s-a udat un colt de camera, suprafata destul de mare si a facut mucegai, am dat cu Savo si nu am mai avut probleme toata iarna (pana acum, cand apare iar pentru ca e tot timpul ud) acum astept sa se topeasca zapada si sa se usuce acoperisul sa vedem ce e acolo...

10 răspunsuri:
| Withoutnamenoname a răspuns:

Incearca sa faci o solutie din bicarbonat si otet

| Cristiana200310 a răspuns:

Puteți cumpăra o soluție speciala pentru mucegai și trebuie sa deschideți geamurile măcar o dată pe zi ca sa nu mai apară sau puteți sa izolați pereții.

| Fr3shb0y explică (pentru Cristiana200310):

Nu merge, am încercat toate variantele, dupa câteva luni apare din nou

| Fr3shb0y explică (pentru Cristiana200310):

Am uitat sa mentionez, deschid geamul de doua ori pe zi.

| relian a răspuns:

Izoleaza apm la interior-pui izolatia pe perete, apoi faci ceva profile peste care pui rigips si ai scapat definitvi de probleme-garantat.Bine sunt pe aici destui meseriasi care or sa spuna ca vorbesc prostii,fara sa aduca ei argumente,doar asa ca ei se pricep.Un amic, prieten ce imi era la fel se plingea, asta acum citiva ani, frig, peretii din camera lui uzi, mucegaiti etc.Camera lui era pe colt.I-am spus uite fa asa izoleaza la interior. Tipu nu se pricepea asa ca m-a rugat sa ii fac eu,el doara ma ajutata si de atunci cand da de mine mereu imi aminteste cit de bine sta el in camera lui laughing zice acum dorm dezbracat,nici mucegai nimic totu nemaipomenit.Dar ita lume intelege sau asculta o explicatie? Pai nu prea gasesti oameni sa te creada nici daca le arati matematic, fizic ca ai dreptate, ei asculta si fac ce spun "meseriasii"adica aia fara nici o scoala, fara nici o meseris care sau dus prin Italia, Germania si deja is profesionisti laughing Si pe aici is destui profesionisit si sfatuitori, dar o sa vezi ca orice iti vor spune tu o sa le dai replica ca ai incercat si nimic nu merge.Asa este nimic nu merge din ce spun ei, pentru ca ei spun povesti. Aptm tau este din beton sau ciment adica tecuit la interior cu ciment, deci indif cita caldura faci tu in interior pereti is reci, deci condenseaza.Deci caldura care o faci nu ajunge sa incalzeasca peretii, iar daca ai incerca sa faci asta ai da falimet cit tear costa.Deci singura solutie e care am spus-o eu izolatie peste care se pune nu incarcatura de ciment, aia e cea mai mare greseala, se pune rigips, gipsu este cald, cimentu este rece este simplu, logic.Incearca doara intr-o camera sau undeva intr-un spatiu cit mai mic si o sa vezi rezultatu, nici nu trebuie sa dai gled, doara pune izolatie pui rigips si lasi asa si vezi ce se intampla in locul ala, apoi vei sti ce sa faci.

| Fr3shb0y explică (pentru relian):

Am calculat punctul de roua si am izolat avea zona cu ampora dar interesant, nu m-am gândit la rigips peste ampora. Mulțumesc pentru sfat. Am sa revin cu un "feedback" laughing) sper eu, pozitiv

| cristi202 a răspuns:

Iti iei dezumidificator. Ai umezeala mare in camera si orice ai face mucegaiul va reaparea. Si cu dezumidificator in doua saptamini se va duce, vei curata peretii de cel existent, si nu va mai aparea.

| Kenzo1234 a răspuns:

Trebuie izolat blocul pentru ca aerul rece de afara si cel cald din inauntru face condens si asa apare mucegaiul!

| Fr3shb0y explică (pentru cristi202):

Si de unde cumpar dezumidificatoare?

| AnutaAna a răspuns:

Este clar ca exista foarte multa umiditate in apartament, posibil in toata cladirea daca mucegaiul apare la toti locatarii. Peretii pastreaza umezeala si se produce astfel mucegaiul. Casa trebuie aerisita foarte bine si in anotimpul rece, nu uscati rufe in casa, folositi hota si deschideti si geamul atunci cand gatiti. Dezumidificatoarele sunt bune, dar mai intai trebuie sa scapati de mucegai. Din cate inteleg eu cred ca peretele este afectat in profunzime si atunci trebuie sa dati jos tot stratul afectat, refaceti tencuiala cu un material antiigrasie si aplicati apoi un strat de lavabila cu permeabilitate la vapori ca sa poata peretele sa respire. Eu am folosit Aeria Gold cu porus X in baie, unde aveam astfel de probleme si acum e foarte bine