| irinanebunica a întrebat:

Buna prieteni. am o mare problema cu mucegaiul. mi-a invadat peretii din camera si din sufragerie. cum pot indeparta mucegaiul? acum nu pot da cu var pentru ca este frig si nu se usuca peretii. o voi face in primavara asta. in afara de cateva spreiuri si multe alte produse cumparate de la marchet nu exista nimic care sa indeparteze mucegaiul? va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
| DolcE_7446 a răspuns:

Doua solutii pentru indepartarea mucegaiului sunt: otetul si uleiul esential de arbore de ceai. Aceste doua ingrediente indeparteaza definitiv mucegaiul daca sunt utilizate asa cum trebuie si daca ulterior incaperile sunt ingrijite si ventilate corespunzator.

Otetul poate fi utilizat ca atare, fara sa fie diluat. Pur si simplu se toarna peste un burete abraziv si se sterge insistent locul afectat de mucegai.

In schimb, uleiul de arbore de ceai (se gaseste la plafar) se combina cu apa: doua lingurite de ulei de arbore de ceai se adauga intr-o cana cu apa, iar amestecul se toarna intr-un recipient cu pulverizator si se aplica peste zonele cu probleme. Peste aceasta solutie nu trebuie sa dai cu apa, ci sa o lasi sa se usuce de la sine.
Desi mirosul este unul persistent, el va disparea complet in maxim doua zile.

Atentie! Desi multi oameni utilizeaza CLORUL pentru indepartarea mucegaiului, specialistii sunt de parere ca acest produs indeparteaza doar stratul de la suprafata si ca albeste mucegaiul, ceea ce il face mai greu de observat. Din acest motiv, clorul nu este o solutie potrivita atunci cand vine vorba de indepartarea mucegaiului.

Iti recomand Ceresit Absorbant de umiditate si de miros pentru a evita aparitia mucegaiului.
http://www.stopumiditatii.ro/absorbant-umiditate/

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Exista in comert spreyuri antimucegai; in cel mai rau caz spala peretii cu hipoclor. Dar ai grija sa aerisesti bine, caci clorul este toxic.Si sprayurile din comert, specializate, sunt tot cu clor.Asa ca...

| Giovanna a răspuns:

Apa si clor, se spala foarte bine.

| tvictory68 a răspuns:

Poti sa freci pereti cu pasta ce se face de la carbit, de la sudura cu oxiacetilena, tinichigii stiu despre ce este vorba, dupa ce ai frecat bine pereti ii lasi sa se usuce si apoi varuiesti, dar camera trebuie aerisita cat mai des sa nu-ti mai apara mucegai

| CybeRAthlete a răspuns:

Sunt solutii concentrate pentru asa ceva, le poti gasi la magazine specializate si in vopseluri si chestii gen...
dar cel mai bine este sa combini solutiile alea cu un lavabil care are si el inclus solutie anti-mucegai pentru a iesi cat de cat cum vrei.
p. s. eu chiar ieri mi-am dat cu lavabil peretii din exterior din cauza mucegaiului exact cu maclavaisu de care am scris mai sus, centrala data puternic si sa uscat imediat... sper sa nu mai iasa.
app, mie imi apare de cand cu geamurile termopan. cand ai ocazia, lasa sa se aeriseasca peretii (casa, evident - deschide geamurile 1-2 ore...)
bafta

| Denisa85 a răspuns:

Buna!
Inainte de varuit incearca cu putina apa si clor.
Spor la curatenie!

| MeAdrian a răspuns:

Exista ceva solutie Stop Mucegai si cu aia poti da pe perete. nu ramane pata nimica se usca normal.bafta