| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

as dori sa stiu daca soiul de vita de vie numita Pinot Noir se face la noi in tara cel putin la mine acasa. Eu sunt din Ileanda Salaj si unde sunt eu pamantul e cam apatos putin.

Funda

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Petrus, agricultura este stiinta localitatii; nu are rost sa pui ceva ce ar putea creste in zona ta, trebuie sa pui ce se dezvolta cel mai bine in satul tau, sa folosesti avantajul pe care il ai fata de altii. Sunt ceva soiuri care se cauta, si de vin, si de masa; daca il gasesti pe cel care creste cel mai bine la voi, te-ai scos.

| Sindbad a răspuns:

Pinot Noir se face la noi din Dobrogea pana in Oltenia. In Salaj este mai greu. Solul si mai ales clima sunt mult prea dificile. Pinot noir-ul este un soi pretentios. Ti-am pus doua link-uri cu soiurile pe regiuni.
http://www.creeaza.com/......iei629.php
https://www.cramavinuri.ro/articol-podgorii-si-soiuri-de-vin

| Sindbad a răspuns:

In fine, aproape de tine, la crama Liliac din Batos, Mures se face Pinot Noir. Poti incerca sa aclimatizezi, o sa ai distractie serioasa