| xCeline a întrebat:

As vrea sa imi iau un expressor saeco poemia in prezent am un BOSCH tassimo (capsule) si as vrea sa stiu daca merita sa-l schimb cu un expresor manual, daca cu expresorul manual obțin o cafea buna, daca funcționează ok etc. Astept păreri doar de la cei care dețin un expresor manual ca de presupuneri e plin netul.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Eu am facut exact ce vrei tu sa faci, acum Bosch-ul se odihneste la birou si este folosit foarte rar. In schimb tragem tare pe Philips Saeco, suntem foarte multumiti de el, folosim cafea tot de la Iacobs, ne place aroma. Te sfatuiesc sa citesti cu atentie instructiunile de folosinta, trebuie sa il incalzesti prima data daca vrei o cafea mica fierbinte, adica ii dai drumul sa functioneze un pic fara cafea (asta este valabil la toate expresoarele), la fel trebuie sa ai grija dupa ce ai facut spuma de lapte nu poti trece direct sa faci o alta cafea. Ma rog sunt cateva chesti mici care fac viata frumoasa happy daca citesti cartea si il folosesti corect o sa fi multumita de el. La lapte face o spuma densa daca folosesti lapte cat mai gras. Noi folosim lapte UHT de 3.5 % grasime. Pe noi ne-a deranjat cel mai mult la Bosch pretul capsulelor si lipsa lor din magazin. Este mai usor de folosit Bosch-ul. Una peste alta merita schimbarea.

2 răspunsuri:
| xCeline explică (pentru Ironwin):

Fix asta e si problema mea cu tassimo, faptul ca au doar anumite sortimente de capsule, pretul lor.
Vrea libertatea de a experimenta de exemplu mie mi se pare super buna cafeaua davidoff si de fiecare data cand am pofta de asa ceva trebuie sa fac la ibric si sa o beau uitandu-ma la tassimolaughing e aiurea.
m-am orientat spre poemia pentru ca am citit pe net si se pare ca lumea e incantata de el dar si delonghi am inteles ca e foarte bun asa ca am vrut sa le departajez si am ales in functie de design laughing. Poemia mi se pare mai frumos, parca se potriveste mai bine bucatariei mele. Multumesc frumos pentru sfaturi o sa tin cont de ele.

| Petru1999292 a răspuns:

Cea mai buna varianta pentru home use este un espresor cu cafea boabe la care sa poti prepara tu cafeaua, tu sa tasezi cafeaua, tu sa o distribui in portafiltru, sa o lasi sa curga maxim 30 sec, si sa alegi o cafea preponderent arabica. Un astfel de espressor gasesti aici: https://www.coffeepoint.ro/......boabe.html