| Macai_Dani_1997 a întrebat:

stiu ca a mai fost pusa intrebarea de altcineva dar nu am vazut nici un raspuns.De ce foile de tabla de pe casa nu sunt lipite una de alta?

Răspuns Câştigător
| Firs_Ionut_1993 a răspuns:

Pentru ca daca le lipesi nu le mai poti schimba! ar trebui sa le tai, asa ca se foloseste o tehnica ca la tigla sau cum a spus si mira sunt indoite intr-un anume fel

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu stiu la ce tehnica te referi, dar eu am constatat ca ele sunt unite prin indoire cu un cleste special.

| MMihai a răspuns:

Cum ai vrea tu, să le sudeze cu un aparat de sudură?
Ar fi mai complicată, schimbarea unei anumite bucăți de tablă, dacă tablele ar fi sudate.

| Korman a răspuns:

In primul rand daca ar fi lipite ar avea o oarecare rigiditatesi in al doilea rand e mult mai usor sa inlocuiesti o coala daca sunt indoite.

| ERIS a răspuns:

Ba nu! Foile de tabla nu sunt lipite deoarece cand e soare afara si e caldura mare tabla se dilata si astfel s-ar deteriora tabla fiindca n-ar avea loc unde sa se dilate...