| C_Donca_Adrian_1978 a întrebat:

Buna tuturor cine imi poate spune daca un generator de curent de 850 de w face fata unui bec si unei prize in acelasi timp. si daca as putea folosi o betoniera cu el?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cei 850 w reprezinta puterea produsa de generator.Trebuie ca puterea insumata de consumatori sa fie sub valoarea acesteia, altfel se v-or topi cablurile.La puterea consumatorilor adauga inca 50-100 de watti pentru ca ai o cadere de tensiune pe cablu.

2 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Becul nu consuma mult, in special daca e economic, as estima undeva de la 40-50 w la 100w. Cat despre betoniera nu stiu, dar practic este un motor, mai mult de 500w nu cred ca ar consuma. Presupun ca da, totusi nu sunt cert. Poate altcineva va da un raspuns mai concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,face fata chiar si la un aparat de sudura.Conditia este ca sa nu se depaseasca puterea generatorului.Va consuma mai mult, dar face fata.Numai bine.